I lys av den ekstraordinære sikkerhetspolitiske situasjonen vi befinner oss i, vurderer regjeringen at det er i tråd med Stortingets lange linjer for norsk eksportkontroll å kunne gi militær støtte til Moldova.

Siden 2022 og frem til i dag har Norge gitt om lag 2,5 milliarder kroner i sivil støtte til Moldova under Nansen-programmet for Ukraina. Regjeringen ønsker nå å kunne støtte Moldova også militært. All militær støtte fra Norge skal skje over det ordinære forsvarsbudsjettet, ikke gjennom Nansen-programmet.

Det bærende prinsippet for norsk eksportkontroll er å ivareta Norges utenriks- og sikkerhetspolitiske interesser. Regjeringen vurderer Moldova som særlig rammet av ringvirkningene av den russiske angrepskrigen mot Ukraina. Moldova grenser til både Ukraina og Nato-land. Landet har en reformvennlig, proeuropeisk regjering.

Moldova har ikke tidligere vært klarert for mottak av forsvarsmateriell fra Norge. Selv om det ikke er en overhengende fare for væpnet konflikt i Moldova, utsettes landet for omfattende hybride tiltak fra Russland med sikte på å undergrave landets demokratisk valgte myndigheter og europeiske kurs. Det er ikke bare i Moldovas, men også i Norges og Europas sikkerhetspolitiske interesse at Moldova skal kunne motta forsvarsmateriell fra norske bedrifter.

Regjeringen har derfor besluttet, etter en grundig vurdering av de innenriks- og utenrikspolitiske forholdene i Moldova, at det kan åpnes for å tillate eksport fra Norge av forsvarsmateriell (A- og B-materiell) og tilhørende tjenester og opplæring, samt formidling og teknologioverføring.

Alle søknader om eksport av forsvarsmateriell til Moldova vil skje innenfor de samme strenge kontrollmekanismer som er etablert for eksport av forsvarsmateriell til Ukraina. Eksport kan kun skje til myndighetene i Moldova som sluttbruker. Hver sak vil vurderes grundig og individuelt etter fastsatte kriterier og dokumentasjonskrav.

Norske bedrifter vil fremover kunne søke til Deksa om lisens for eksport av forsvarsmateriell med sluttbruk i Moldova. Deksa vil også publisere eget veiledningsmateriale for hvordan bedrifter skal gå frem for å søke om eksportlisens for Moldova.

Hva er A- og B-materiell?

A-materiell omfatter våpen, ammunisjon og visse typer militært materiell, mens B-materiell er annet militært materiell, det vil si utstyr, varer eller teknologi som er spesifikt utviklet eller modifisert for militære formål.