– Ap-regjeringen prioriterer å trygge Norge, og vi som bor her. Vi står overfor et alvorlig og sammensatt terrortrusselbilde, både i Norge og internasjonalt. Vi er særlig bekymret for den raske radikaliseringen av mindreårige og unge som foregår på digitale plattformer, ikke minst i ekstreme voldelige nettsamfunn. Det viktigste vi gjør er å forhindre terror, med all den skade og utrygghet det fører med seg. Den nye strategien tar tak i dagens utfordringsbilde og legger til rette for en helhetlig og effektiv innsats mot radikalisering, voldelig ekstremisme og terror, sier justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen.

Torsdag 15. oktober inviterte hun til et innspillsmøte med støttegrupper for ofre og berørte av terror.

– Støttegruppene representerer folk med dyrekjøpte erfaringer etter terror. Flere strever med alvorlige psykososiale og økonomiske konsekvenser, og noen får ikke den hjelpen de trenger. Samtidig ønsker mange å bruke erfaringene i det forebyggende arbeidet. Støttegruppene er blant annet opptatt av å bygge demokratisk beredskap hos unge, og at foreldre skal få god veiledning og støtte når de er bekymret for barnet sitt, sier Aas-Hansen.

1 / 3
Statsråden møter støttegrupper til rammede av terror i Norge
2 / 3
Statsråden møter støttegrupper til rammede av terror i Norge
3 / 3
Støttegrupper for terrorrammede i Norge snakker med justis- og beredskapsministeren

For å sikre et bredt kunnskapsgrunnlag har Justis- og beredskapsdepartementet innspillsmøter med representanter fra kommunesektoren, næringslivet, akademia og sivilt samfunn gjennom høsten. Departementet har også opprettet en digital postkasse på regjeringen.no, hvor du kan komme med innspill til arbeidet.

Beskytte, avverge og begrense

Den nye strategien erstatter både den gjeldende kontraterrorstrategien og handlingsplanen mot radikalisering og voldelig ekstremisme. Strategien skal omfatte hele spekteret av innsatsen på området, fra tidlig forebygging til beredskap, avverging, håndtering og begrensning av skadevirkninger etter terror.

Arbeidet bygger blant annet på oppfølgingen av Meld. St. 13 (2024–2025) Forebygging av ekstremisme og regjeringens nasjonale sikkerhetsstrategi fra 2025, hvor styrket innsats mot terrorisme og økt oppmerksomhet om forebygging blant barn og unge er viktige prioriteringer.

– Vi vet at det er i hverdagen vi ofte ser de første tegnene på bekymringsfull utvikling. Derfor må de som møter barn og unge, og andre sårbare grupper, ha kunnskap og verktøy som gjør dem i stand til å oppdage, gjenkjenne og følge opp slike signaler. Innsatsen mot voldelig ekstremisme og terror er et felles samfunnsansvar som krever en helhetlig tilnærming, sier justis- og beredskapsministeren.

Foreldre, skole, helse- og omsorgstjenester, barnevern, politi og en rekke andre aktører spiller sentrale roller i det forebyggende arbeidet. PST og politiet har en viktig oppgave i å gjøre relevant kunnskap tilgjengelig for førstelinjetjenester, foreldre og unge, slik at samfunnet bedre kan forebygge radikalisering og voldelig ekstremisme. Formidling av oppdatert kunnskap er også en sentral oppgave for det nye nasjonale innsatssenteret mot voldelig ekstremisme, som er under etablering i Kristiansand. Senteret skal også ha en veiledningsfunksjon hvor pårørende som er bekymret kan få hjelp og bistand.