– Ukrainas kamp for frihet angår oss alle. Den er avgjørende for Ukrainas framtid og har direkte betydning for sikkerheten i Europa og Norge. Derfor ligger Norges langsiktige og brede støtte til Ukraina fast, sier utenriksminister Espen Barth Eide.  

Russlands angrepskrig fortsetter å ramme både Ukrainas forsvarsevne og sivilbefolkning hardt. Støtten fra Norge skal bidra til at Ukraina kan opprettholde motstandskraft og beskytte befolkningen.  

– Ukrainas evne til å forsvare seg avhenger både av militær støtte og av at samfunnet fungerer under svært krevende forhold. Norsk støtte bidrar til å styrke Ukrainas motstandskraft og til å legge grunnlaget for varig fred og sikkerhet i Europa, sier Eide. 

Støtte til Ukraina er støtte til Norge og Europa 

Regjeringen foreslår at den militære støtten skal utgjøre 70 milliarder kroner i 2027, hvorav 50 milliarder kroner vil gå uavkortet til internasjonale initiativ og kjøp fra ukrainsk industri. 

– Regjeringens mål er et Ukraina som kan bestemme over egen framtid. Støtten til Ukrainas forsvarskamp er nødvendig for at Ukraina kan forsvare seg, men den bidrar også til å øke sikkerheten for Norge og Europa. Regjeringen står fast ved solid og langvarig støtte til Ukraina, sier forsvarsminister Tore O. Sandvik. 

– Forsvaret løser krevende og viktige oppdrag for å gjennomføre den militære støtten til Ukraina. Samtidig lærer vi av erfaringene til Ukraina, som også bidrar til å modernisere og styrke vårt eget forsvar, sier Sandvik.  

Ukrainske behov er styrende for innretningen på den norske støtten, og det legges vekt på områder der Norge har særskilte forutsetninger for å yte støtte. Innsatsen for 2027 avhenger både av utviklingen på bakken, ukrainske prioriteringer, det internasjonale samarbeidet og aktuelle initiativer.  

Regjeringen vil videreføre arbeidet med trening og utdanning av ukrainsk personell, innsatsen i den maritime koalisjonen, støtte og kjøpe fra ukrainsk forsvarsindustri og bidra til blant annet artilleri, droner, autonomi og luftvern. 

250 millioner kroner mer til investeringer gjennom Norfund 

Regjeringen foreslår også å styrke Norfunds Ukraina-fond med 250 millioner kroner. Dermed er investeringsfondet på 750 millioner kroner.    

Norfunds Ukraina-fond er et eget investeringsmandat regjeringen har gitt til Norfund under Nansen-programmet for Ukraina. Formålet er å bidra til gjenoppbygging av ukrainsk næringsliv og infrastruktur gjennom investeringer i prosjekter som ellers ikke ville fått finansiering på grunn av høy risiko.