Invitasjon til pressen:
Klima- og miljøministeren besøker Vestland 1. og 2. juli
Nyhet | Dato: 29.06.2026 | Klima- og miljødepartementet
Klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen vil blant annet legge fram tiltaksplanen for villreinen på Hardangervidda under reisen til Vestland. Han vil besøke Bergen, Dale, Voss, Odda, Tyssedal og Bjørnafjorden.
– Den samlede belastningen for villreinen på Hardangervidda er for stor. Gjennom en rekke grep som vi legger fram i tiltaksplanen på torsdag, ønsker vi å snu den negative utviklingen og legge grunnlaget for en mer robust villreinstamme på vidda, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen som også har med en nyhet om regjeringens arbeid med villaksen til Vestland.
Under turen vil statsråden besøke industribedriftene Boliden Odda og Ineos Tyssedal. Andre temaer under besøket vil være CO2-fangst, tilstanden for villaksen i norske elver, frivillig skogvern og arealnøytralitet.
PROGRAM
ONSDAG 1. JULI:
1000-1100: Besøk hos Bergensområdets Interkommunale Renovasjonsselskap (BIR) på Rådal i Bergen.
CO2-fangst vil være et av temaene under besøket.
1400-1500: Sesongåpning av fisket i lakseelva Daleelva i Vaksdal kommune.
Villaksbestanden i Daleelva er, som i svært mange lakseelver i Norge, i svært dårlig tilstand. Elva er derfor i dag bare åpen for fiske etter sjøørret, rømt oppdrettslaks og kultivert laks. Statsråden besøker elva på åpningsdagen for årets fiskesesong. Her vil han også annonsere nyhet om regjeringens arbeid med villaksen.
1545-1645: Besøk i Voss herad
Voss herad har satt mål om arealnøytralitet. Regjeringen jobber med å følge opp hvordan prinsippet om arealnøytralitet kan fungere på nasjonalt nivå. Under besøket vil statsråden lære mer om hvordan Voss jobber med dette på kommunalt nivå.
TORSDAG 2. JULI:
0900-10:00: Besøke Boliden Odda
Boliden har de siste årene investert milliarder av kroner i økt produksjon av sink og samtidig lavere klimagassutslipp. Selskapet har fått støtte fra Enova i flere runder med klima og energisatsinger.
1015-1115: Besøke Ineos Tyssedal
Ilmenittsmelteverket i Tyssedal produserer slagg med høyt innhold av titandioksid som senere videreforedles og brukes som hvitpigment i maling, plastprodukter, papir, keramikk og hygieneprodukter.
1130-1230: Statsråden leggjer fram tiltaksplanen for Hardangervidda på Kraftmuseet i Tyssedal.
Ordførarar frå kommunane rundt Hardangervidda, fylkesordførarar og statsforvaltarar er inviterte. Det blir ein liten gjennomgang av planen og deretter moglegheit for spørsmål og fotografering.
1500-1600: Nytt naturreservat som resultat av frivillig Skogvern i Bjørnafjorden
Statsråden besøker Hammarland i Bjørnafjorden kommune som ble etablert som naturreservat gjennom ordningen for frivillig skogvern i statsråd den 23. juni i år. Området er på omtrent 500 dekar og består av trua naturtypar av edellauvskog og vestnorsk regnskog, med styvingstre og fleire trua artar.
Alle besøkene er åpne for pressen.
Kontakt: Kommunikasjonsrådgiver Jo Randen (mobil 91169463)