Statsbudsjettet 2027
Rekordtildeling til jobbskaping i utviklingsland – 2,4 milliarder mer til Norfund
Pressemelding | Dato: 07.10.2026 | Utenriksdepartementet
Regjeringen foreslår å styrke Norfund med 2,4 milliarder kroner i 2027, en økning på 75 prosent, til 5,6 milliarder kroner. Pengene skal investeres i bedrifter som skaper arbeidsplasser i utviklingsland. Målet er å bidra til flere jobber og samtidig få mer langsiktig utvikling ut av bistandsmidlene.
– For Arbeiderparti-regjeringen er arbeid til alle jobb nummer én, også i utviklingspolitikken, sier utviklingsminister Åsmund Aukrust.
Det er særlig Norfunds utviklingsmandat som regjeringen foreslår å styrke i statsbudsjettet for 2027. I tillegg foreslår regjeringen å øke støtten til næringsutvikling og jobbskaping i utviklingsland med 30 millioner kroner. Arbeid er den sikreste veien ut av fattigdom for den enkelte, gir verdiskaping i lokalsamfunn og gir land muligheten til å selv finansiere sin egen utvikling. Derfor vil vi bruke mer av bistanden på tiltak som skaper flere og bedre jobber og langsiktig utvikling, sier utviklingsminister Åsmund Aukrust.
Norfund er statens investeringsfond for utviklingsland. Gjennom investeringer i lønnsomme og bærekraftige virksomheter bidrar fondet til arbeidsplasser og økonomisk vekst i land der tilgangen på kapital ofte er begrenset.
– Utviklingsland trenger mer kapital. Når bistandsmidler brukes gjennom Norfund, bidrar de også til å utløse private investeringer. For hver krone Norfund fikk i 2025, utløste fondet 3,6 kroner i privat kapital. Skal vi sikre langsiktig utvikling trengs private aktører og investeringer, sier Aukrust.
Satsingen er en del av regjeringens arbeid med den kommende stortingsmeldingen Vendepunkt. Jobbskaping skal være hovedprioriteringen i den langsiktige utviklingspolitikken.
Skapte 29 100 nye arbeidsplasser
Behovet for nye arbeidsplasser i utviklingsland er enormt. Frem mot 2040 anslås det at framvoksende økonomier vil trenge om lag 800 millioner nye arbeidsplasser.
Norfunds modell gjør at investeringene kan reinvesteres når kapital tilbakebetales eller investeringer selges. Slik kan de samme midlene bidra til utvikling flere ganger og utløse nye private investeringer over tid.
2025 ble Norfund tilført 4,9 milliarder kroner. Samme år investerte fondet 8,4 milliarder kroner og mobiliserte 17,8 milliarder kroner i privat kapital. Selskapene Norfund har investert i skapte 29 100 nye arbeidsplasser og betalte 41 milliarder kroner i skatter og avgifter
– Ingen land har kommet seg ut av fattigdom uten arbeidsplasser, egne skatteinntekter og et arbeidsliv der folk har rettigheter. Derfor er denne satsingen viktig. Bare i 2025 ble det skapt nesten 30 000 nye arbeidsplasser gjennom selskaper Norfund er inne i, hvor det til sammen jobber 788 000 personer, sier Aukrust.