Statens vegvesen får mulighet til å gi overtredelsesgebyr mot trafikkfarlig smeltevann fra fisketransport
Pressemelding | Dato: 18.09.2026 | Samferdselsdepartementet
Nå kan Statens vegvesen ilegge overtredelsesgebyr til fører og transportforetak ved ulovlig avrenning fra kjøretøy. Forskriftsendringen som er fastsatt av Kongen i statsråd i dag, skal bidra til å redusere trafikkfarlig smeltevann fra blant annet fisketransporter og styrke trafikksikkerheten.
– Smeltevann som fryser på veien kan skape svært farlige trafikksituasjoner. Med denne endringen får vi et mer effektivt virkemiddel for å reagere mot ulovlig avrenning og dermed bidra til økt trafikksikkerhet, sier samferdselsminister Kamzy Gunaratnam.
Avrenning fra kjøretøy er allerede ulovlig og kan sanksjoneres etter gjeldende regelverk. Den nye forskriftsendringen gir imidlertid myndighetene mulighet til å benytte overtredelsesgebyr som en mer effektiv reaksjonsform ved regelbrudd. Målet er å redusere ulovlig avrenning fra transportene og dermed forebygge trafikkfarlige situasjoner. Kongen i statsråd har i dag fastsatt at forskriftsendringen trer i kraft straks.
Sjåfør og transportør har ansvar
Både fører og transportforetak har et ansvar for at transporten gjennomføres uten avrenning. Dette kan blant annet sikres gjennom gode rutiner, temperaturregulering og løsninger som samler opp eller hindrer utslipp av smeltevann under transport.
– Transportnæringen har ansvar for sikring av last. Vi forventer at de som frakter last, sørger for at transporten skjer på en måte som ikke utsetter andre trafikanter for fare. De aller fleste transportører gjør en god jobb og følger regelverket. Denne endringen skal bidra til å rette oppmerksomheten mot de tilfellene der ulovlig avrenning skaper fare på veiene, og dermed gi tryggere ferdsel for alle, sier samferdselsminister Kamzy Gunaratnam.
Ved ileggelse av overtredelsesgebyr vil det i hvert enkelt tilfelle gjøres konkrete vurderinger av ansvar og skyld. Regelverket åpner også for at gebyr kan frafalles etter søknad, og vedtak kan påklages. Satsen på gebyret er 2000 kroner for sjåfør og 20 000 kroner for foretak.
Tette kasser
Mange har pekt på at det bør vurderes krav om at den som pakker fisken bruker tette kasser. Dette utredes nå nærmere i regi av Nærings- og fiskeridepartementet, som har bedt Mattilsynet foreta en grundig vurdering av biosikkerhetsrisikoen ved avrenning fra fisketransport, samt gjøre en vurdering av krav om tett emballasje. Nærings- og fiskeridepartementet vil deretter vurdere videre oppfølging.