Statsministeren møtte Kroatias president

Statsminister Jonas Gahr Støre møtte i dag Kroatias president Zoran Milanović, i forbindelse med presidentens offisielle besøk til Norge 29.-30. april. De to diskuterte blant annet europeisk forsvars- og sikkerhetssamarbeid, krigen i Ukraina og samarbeidet mellom våre to land.

Statsminister Støre og Kroatias president Milanović håndhilser foran norske og kroatiske flagg
Statsminister Støre og Kroatias president Milanović. Foto: Mona Sæverud/Statsministerens kontor

– Norge og Kroatia samarbeider godt om en rekke saker, fra sikkerhets- og forsvarspolitikk til energi og handel. Jeg håper at besøket vil styrke samarbeidet ytterligere, sier statsminister Støre.

Kroatia er en betydningsfull aktør i Sentral- og Sørøst-Europa. Norge ønsker å videreutvikle forholdet til Kroatia, som alliert i NATO og en god samarbeidspartner i Europa.

– Kroatia er en viktig partner i en krevende situasjon for Europa. Vi står blant annet sammen om fortsatt sterk støtte til Ukraina, sier Støre.

Gjennom EØS-midlene bidrar Norge til sosial og økonomisk utjevning i EØS-området. Dette gjelder også Kroatia, som ble del av EØS i 2013. EØS-midlene styrker de dype og langsiktige båndene mellom Norge og Kroatia på en lang rekke områder, fra kultur til grønn omstilling. Det er et samarbeid begge land drar nytte av.

Kroatias president møtte også stortingspresident Masud Gharahkhani og utenriks- og forsvarskomiteen på Stortinget under besøket i Oslo. President Milanović og førstedamen avsluttet det to dager lange offisielle besøket med audiens og lunsj på Det kongelige slott.