– USAs tollpolitikk skaper stor uforutsigbarhet for norske eksportbedrifter. Derfor reiser statssekretær Kravik til Washington for å fremme norske interesser og gjøre klart hvorfor vi mener ​det ikke er grunnlag for tolltiltakene mot Norge, sier utenriksminister Espen Barth Eide.

Kravik skal blant annet ta opp de nye amerikanske tollsatsene mot Norge og den pågående amerikanske handelsundersøkelsen om overkapasitet.

I forkant av besøket har regjeringen vært i kontakt med sentrale næringslivsorganisasjoner og partene i arbeidslivet for å informere om møtet og hente innspill.

– Regjeringen har løpende kontakt med næringslivet, og innspillene deres er viktige i dialogen med amerikanske myndigheter, sier Eide.

Pressekontakt:

Utenriksdepartementets pressevakt 
Telefon: 23 95 00 02 
E-post: media@mfa.no