Aktiver Javascript i din nettleser for en bedre opplevelse på regjeringen.no

Jacob Stang

Tidligere roller:

Konstituert justisminister (V)

Justis- og politidepartementet - Johan Sverdrups regjering

01.08.1888–28.08.1888

Statsminister i Stockholm (V)

Statsrådsavdelingen i Stockholm - Johan Sverdrups regjering

15.06.1888–13.07.1889

Etter at ansvaret som Norges statsminister i juli 1873 ble overført fra Stockholm til et nytt statsministerembete i Kristiania (Oslo), hadde statsministerembetet i Stockholm fram til det ble opphevet i juni 1905, rang etter statsministerembetet i Kristiania. Hovedregelen var nå at Norges statsminister var sjef for et departement og utøvet rollen som regjeringssjef fra dette departementet. Ordningen tok først slutt i oktober 1939, da statsminister Johan Nygaardsvold ble fritatt fra å være sjef for Arbeidsdepartementet. Fra da ble statsministerens sekretariat omtalt som Statsministerens kontor.

Konstituert statsminister i Stockholm (V)

Statsrådsavdelingen i Stockholm - Johan Sverdrups regjering

06.06.1888–15.06.1888

Justisminister (V)

Justis- og politidepartementet - Johan Sverdrups regjering

15.11.1887–06.06.1888

Statsråd uten portefølje (V)

Statsrådsavdelingen i Stockholm - Johan Sverdrups regjering

15.09.1887–15.11.1887

Statsråd i Stockholm (V)

Statsrådsavdelingen i Stockholm - Johan Sverdrups regjering

15.08.1886–15.09.1887

Indreminister (V)

Indredepartementet - Johan Sverdrups regjering

15.08.1885–15.08.1886

Statsråd i Stockholm (V)

Statsrådsavdelingen i Stockholm - Johan Sverdrups regjering

26.06.1884–15.08.1885

Til toppen