Revidert nasjonalbudsjett
2,6 millioner til KI og til tryggere sosiale medier
Pressemelding | Dato: 15.05.2025 | Digitaliserings- og forvaltningsdepartementet
Barns sikkerhet i sosiale medier skal styrkes, samtidig som midlene bidrar til innføring av KI‑forordningen i Norge.
– Det er viktig med rask fremdrift i arbeidet med å gjøre internett tryggere å bruke, og med å få på plass nye regler for kunstig intelligens. Derfor fremmer vi forslag om ekstra midler til Nkom allerede i 2025, sier digitaliserings‑ og forvaltningsminister Karianne Tung.
Gjør Norge KI-klart
KI‑forordningen legger til rette for at næringslivet og offentlig sektor kan ta i bruk kunstig intelligens på en innovativ og etisk ansvarlig måte. For regjeringen er det viktig at Norge står like sterkt som EU ved iverksettelsen:
– Regjeringen sørger nå for at Norge kan utnytte mulighetene i utvikling og bruk av kunstig intelligens. Samtidig er vi opptatt av å skape trygghet når teknologien tas i bruk. Derfor er det viktig at Norge får på plass en nasjonal forvaltningsstruktur for håndheving av KI‑reglene, sier digitaliserings‑ og forvaltningsministeren.
Midlene vil også bidra til å styrke det digitale kompetansemiljøet på Sørlandet og i Lillesand.
– Universitetet i Agder, Nkom og Fagskolen utgjør et sterkt digitalt kompetansemiljø på Sørlandet. Den økte bevilgningen til Nkom vil bidra til å styrke dette miljøet, sier digitaliserings- og forvaltningsminister Karianne Tung
Tryggere internett for barn og unge
DSA (Digital Services Act) er EUs nye regelverk for digitale tjenester som skal sikre trygghet, åpenhet og ansvarlighet på nettet. Det er spesielt viktig for å beskytte barn, blant annet gjennom forbud mot atferdsbasert markedsføring rettet mot mindreårige. Regjeringen forbereder nå gjennomføring av DSA i norsk rett ved bl.a. å styrke Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) som nasjonal koordinator.
– Det viktigste er å gi norske forbrukere – særlig barn – bedre beskyttelse på nett. Derfor vil vi med denne loven stille strengere krav til store tek‑giganter som Google og Meta, sier digitaliserings‑ og forvaltningsminister Karianne Tung.
Forslaget innebærer en økning i 2025 på 2,6 millioner kroner i revidert nasjonalbudsjett til totalt to nye årsverk til arbeid med implementering av DSA og KI‑forordningen, to halve årsverk til hver av forordningene.
Digitaliserings- og forvaltningsdepartementets pressetelefon: 22 24 20 00
E-post til kommunikasjonsenheten: presse@dfd.dep.no