I 2022 er det totalt satt av 1,2 milliarder kroner til koronastøtteordninger for kultursektoren. Midlene som nå fordeles er en del av de 300 millioner kronene som er satt av til stimulering gjennom eksisterende virkemiddelapparat.

- Det er viktig for regjeringa at disse pengene raskt blir utbetalt, slik at vi både kommer i gang med filmproduksjoner og får økt billettsalget for kinofilm, avslutter Trettebergstuen.

Midlene vil fordeles på:

  • Tilskuddsordninger rettet mot utlandet. Én til tidlig finansiering i utviklingsfasen, og én til distribusjon/salg internasjonalt.
  • Distribusjonstilskudd internasjonalt som skal bidra til å styrke det sterke momentumet norsk film opplever ute i verden.
  • Lanseringstilskudd til finansieringsarbeid og posisjonering i det internasjonale markedet av prosjekter som var i utviklingsfasen.
  • Kompensasjon til produsenter for ekstrakostnader som følge av flytting av premierer.
  • Styrking av kampanje i samarbeid med bransjeaktører for å få publikum tilbake til kinosalene.