Du kan lese mer om forslaget på Europakommisjonens nettsider: EU proposes more transparency for companies (europa.eu)  

Har du innspill til forslaget, kan disse registreres på Kommisjonens nettside innen 9. juni 2023.

Kommisjonen har merket dette forslaget som EØS-relevant. Nærings- og fiskeridepartementet ber om at ev. høringsinnspill til Kommisjonen sendes i kopi til departementet (postmottak@nfd.dep.no), som et grunnlag i vurderingen av norsk standpunkt/posisjon i den videre EØS-prosessen.

Kort om innholdet i forslaget

Direktivforslaget skal supplere direktiv (EU) 2019/1151 om digitale verktøy og prosesser innen selskapsretten, og sikter mot å legge til rette for mer digitaliserte tjenester i EU. Dette skal bidra til å redusere den administrative byrden, spesielt for små- og mellomstore bedrifter (SMB). I tillegg er det et mål å sikre tilgang til og bruk av pålitelig selskapsinformasjon på tvers av EØS.

De foreslåtte tiltakene i direktivet handler overordnet om følgende:

  1. Selskaper trenger ikke å gi opplysninger på nytt når de oppretter en filial eller et datterselskap i en annen medlemsstat («engangsprinsippet»).
  2. Opprettelse av et EU-selskapssertifikat (EU Company Certificate) som skal inneholde grunnleggende opplysninger om selskapet.
  3. Opprettelse av digital EU-fullmakt, som dokumentasjon på persons myndighet til å representere et selskap utad.
  4. Fjerning av formaliteter, for eksempel legalisering av dokumenter (apostille) eller bekreftet oversettelse av selskapsdokumenter.

Forslaget søker særlig å:

  1. sikre økt åpenhet og tillit gjennom å forbedre tilgjengeligheten til pålitelig og oppdatert selskapsinformasjon;
  2. stimulere til vekst og god konkurranse i det indre marked;
  3. redusere administrative byrder for selskaper som ønsker å drive grensekryssende virksomhet;
  4. økt samhandling mellom foretaksregistre i EØS;
  5. bidra til omstillingen til en bærekraftig og digital økonomi.