Styrker overvåkingen av ulv i Boksjøreviret

Klima- og miljødepartementet styrker overvåkingen av ulv i Boksjøreviret, og oppfordrer lokale organisasjoner, kommuner og lisensjegere om å bidra.

I desember vedtok Klima- og miljødepartementet at det kunne felles ulv i tre revirer i ulvesonen fra 1. januar til 15. februar.

Et av disse var ulveparet i Boksjø. Så langt har det ikke blitt felt ulv i dette reviret, og det er usikkert om det er ulv der.

– For å få bedre kunnskap om situasjonen, ber vi nå Statens naturoppsyn om å forsterke innsatsen i Boksjø. Dersom det viser seg at ulveparet befinner seg i området, vil vi raskt vurdere behovet og mulighetene for nye tiltak, sier statssekretær Kristoffer André Hansen i Klima- og miljødepartementet.

En viktig forutsetning for nye tiltak er DNA-analyser som bekrefter at ulveparet fortsatt er i reviret.

I brevet til Miljødirektoratet ber departementet om at Statens naturoppsyn holder kontakt med lokale organisasjoner, kommuner og lisensjegere i området.

Du kan lese brevet her: Brev til Miljødirektoratet om ulv Boksjøreviret

– Vi håper at mange vil bidra, slik at vi raskt får avklart om det er ulv der eller ikke, sier Hansen.

Ulvesonen

  • Ulvesonen er et geografisk område hvor det er mål om at ulven skal etablere seg og få unger.
  • Ulvesonen omfatter Oslo kommune, Østfold fylke, deler av Akershus og deler av Innlandet fylket.
  • Lisensfelling av ulv vil si at det åpnes for å avlive et bestemt antall individer av ulv innenfor et geografisk avgrenset område.
  • For å delta i lisensfelling av ulv må man være registrert som lisensjeger i Jegerregisteret.