– Når humanitære organisasjoner blir angrepet rammes det livsviktige arbeidet som skal beskytte mennesker i krig, sier Eide. 

– Stadig flere humanitære arbeidere utsettes for angrep i konfliktområder. Derfor må vi stå opp for helt grunnleggende regler i krig, ikke minst beskyttelsen av humanitære aktører, sivile og sivil infrastruktur, sier Eide. 

– Sammen med ukrainske myndigheter og internasjonale partnere rydder Norsk Folkehjelp miner i noen av de mest utsatte områdene i Ukraina. At deres base nå rammes, viser både hvor krevende dette arbeidet er, og det viser Russlands fullstendige mangel på respekt for innsats som har som eneste formål å beskytte sivile liv, sier utviklingsminister Åsmund Aukrust. 

– Da jeg besøkte mineryddingssenteret i Sumy i november 2025, ble jeg dypt imponert. Det farlige arbeidet de gjør er avgjørende for å redde liv og hindre at uskyldige mennesker blir lemlestet for resten av livet. Minerydding er også en forutsetning for gjenoppbygging og økonomisk utvikling i Ukraina, sier Aukrust.