Foreslår at markedsetterforskning ikke skal gjelde for omsetning og produksjon i landbruket og fisket
Pressemelding | Dato: 30.04.2025 | Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementet sender på høring forslag om at landbruks- og fiskeripolitikken er unntatt markedsetterforskning.
I desember 2024 vedtok Stortinget å innføre markedsetterforskning. Det skal gi Konkurransetilsynet et nytt virkemiddel som kan bidra til bedre konkurranse, lavere priser og bedre utvalg. Loven trer i kraft 1. juli.
Grunnlaget for innføring av markedsetterforskning var et lovforslag fra Nærings- og fiskeridepartementet, Prop.118 L (2023–2024). I lovforslaget tydeliggjorde departementet at markedsetterforskning ikke hadde til hensikt å endre på forholdet mellom konkurransepolitikken og landbrukspolitikken. I lovforslaget foreslo derfor departementet å endre konkurranseloven § 3, ved å utvide muligheten til å innføre forskriftsfestede unntak fra konkurranseloven. Endringen gikk ut på at det kan gis unntak fra konkurranseloven §§ 41 og 42 som er nødvendige for å gjennomføre landbruks- og fiskeripolitikken, på samme måte som for konkurranseloven §§ 10 og 11.
På den bakgrunn sender departementet nå på høring forslag om å endre forskrift 23. april 2004 nr. 651 om unntak for samarbeid mv. innen landbruk og fiske.
Høringsfristen er tirsdag 11. juni.