− Jeg vil sende en hilsen til alle som bidrar til å vise fram den kvenske/norskfinske kulturen. Takk for innsatsen dere gjør med å ta vare på en viktig del av Norges kulturarv, sier kommunal- og distriktsminister Bjørnar Skjæran.

Kvenene/norskfinnene er en nasjonal minoritet i Norge, og det kvenske flagget er et viktig symbol for mange kvener/norskfinner. Motivet er en solblomst eller solrose, av mange kalt kvenrose, i gult og rødt på blå flaggduk. Motivet er typisk for kvensk kunsthåndverk.

Hvorfor 16. mars? Dagen markerer blant annet datoen for stiftelsen av den første kvenske/norskfinske organisasjonen i 1984. Kvenske/norskfinske organisasjoner er i dag viktige for å fremme saker som minoriteten er opptatt av.

Det kvenske språket er en sentral del av den kvenske immaterielle kulturarven. Språket er i en truet situasjon. Til tross for fornorsking og språktap er kvensk språk i dag et levende språk med rike muntlige tradisjoner. Regjeringen jobber for at kvener/norskfinner skal kunne uttrykke og videreutvikle sitt språk og sin kultur. 24. april legger kommunal- og distriktsminister Bjørnar Skjæran fram en handlingsplan med tiltak for å styrke det kvenske språket.