Departementet har behandlet klage over vedtak om kvotejakt på gaupe for 2023 i region 2 (Vestfold og Telemark, tidligere Buskerud og tidligere Aust-Agder) og region 6 (Møre og Romsdal og Trøndelag). Nemndenes vedtak om kvotejakt er opprettholdt, med unntak av én endring i region 6, der hunndyrkvoten etter anbefaling fra Miljødirektoratet er redusert med 3 hunndyr. I tillegg åpnes det for kvotejakt på gaupe i region 3 (tidligere Oppland). Dette vedtaket er ikke påklaget.

- Det er åpnet for kvotejakt i tre av åtte rovviltregioner i Norge på til sammen 51 individer. Dette gjelder regionene 2, 3 og 6 som omfatter tidligere Buskerud, Vestfold og Telemark, tidligere Aust-Agder og tidligere Oppland fylker og fylkene Trøndelag og Møre og Romsdal, sier klima- og miljøminister Espen Barth Eide (Ap).

Bestanden er svært nær bestandsmålet nasjonalt

I følge Rovdata er det fra 2020 til 2022 registrert 66,5, 67 og 58,5 familiegrupper av gaupe i Norge. Bestandstallene viser at gaupebestanden i 2020 og 2021 lå svært nær det nasjonale målet på 65 ungekull i året, mens det for 2022 lå under.

Kvotejakt i tre regioner

Det nasjonale bestandsmålet på 65 årlige ungekull er fordelt på regionale bestandsmål. I region 2, 3 og 5 (tidligere Hedmark) og 6 ligger bestandstallet på eller over det regionale bestandsmålet, mens regionene 4 (Oslo, tidligere Akershus og tidligere Østfold), 7 (Nordland) og 8 (Troms og Finnmark) ligger under. Region 1 (Vestland, Rogaland og tidligere Vest-Agder) har ikke bestandsmål for gaupe, og det er ikke åpnet for jakt i denne regionen.

Miljødirektoratet fastsetter kvote for gaupejakta i de regionene der bestanden ligger under bestandsmålet over et treårs gjennomsnitt. Direktoratet har ikke åpnet for gaupejakt i regionene 4, 5, 7 og 8.

 

Bestandsmål (antall ungekull)

Antall ungekull 2022 (før jakt)

Jaktkvote (tall på dyr, hunndyr i parentes)

Region 1 (Vestland, Rogaland og tidligere Vest-Agder)

0

0

Ingen jakt

Region 2 (Vestfold og Telemark, tidligere Buskerud og tidligere Aust-Agder)

12

12

17 (6)

Region 3 (tidligere Oppland)

5

7

10 (4)

Region 4 (Oslo, tidligere Akershus og tidligere Østfold)

6

3

Ingen jakt

Region 5 (tidligere Hedmark)

10

10,5

Ingen jakt

Region 6 (Møre og Romsdal og Trøndelag)

12

14

24 (5)

Region 7 (Nordland)

10

6

Ingen jakt

Region 8 (Troms og Finnmark)

10

6

Ingen jakt

Totalt for Norge

65

58,5

51 (15)