Natos generalsekretær Mark Rutte besøker Norge
Nyhet | Dato: 21.05.2025 | Statsministerens kontor, Forsvarsdepartementet, Utenriksdepartementet
Statsminister Jonas Gahr Støre tar med Natos generalsekretær til Evenes og Ramsund torsdag 22. mai. – Norge er Natos øyne og ører i nord. Det ønsker jeg at generalsekretær Mark Rutte skal få se og oppleve, sier statsminister Jonas Gahr Støre.
Følg pressemøte direkte her fra ca. kl. 14.30
Press conference with the Secretary General of NATO

Se sendingen her
Utenriksminister Espen Barth Eide og forsvarsminister Tore O. Sandvik er også med på besøket. Generalsekretæren og de norske regjeringsmedlemmene vil besøket Forsvaret både på Ramsund orlogsstasjon og Evenes flystasjon.
– Generalsekretær Rutte skal få se hvordan norske og allierte styrker jobber sammen. Vi vil også ha møter for å diskutere den sikkerhetspolitiske situasjonen i nord. Det er viktig å få fram den strategisk viktige betydningen som nordområdene har, sier Støre.
Svensk og finsk medlemskap gjør at Nato nå kan operere mer samlet i nord, og Norge blir viktigere for å ta imot allierte styrker til hele Norden. De nordiske landene har gått sammen om et felles forsvarskonsept, og mer samarbeid innenfor rammen av Nato. Den sikkerhetspolitiske situasjonen har økt den strategiske betydningen til nordområdene.
– Vi ønsker at Nato er synlig og sterkt til stede nord i landet vårt. Det styrker hele Norges forsvar, sier statsminister Støre.
Regjeringen har tilbudt å legge det nye Nato-senteret for luftoperasjoner til Reitan utenfor Bodø. Senteret vil da ligge ved siden av Forsvarets operative hovedkvarter.
Under besøket i Norge vil Generalsekretær Rutte også få en helikoptertur over Ofoten og orienteringer fra Forsvarets ledelse.
– Jeg ser frem til gode samtaler, og til å vise frem Norge og det norske Forsvaret. Målet med dagens besøk er å gi generalsekretær Mark Rutte enda bedre innsikt og forståelse av Norges bidrag til Nato, sier Støre