Norge gir 350 millioner kroner til humanitær hjelp i 13 land
Pressemelding | Dato: 05.06.2025 | Utenriksdepartementet
Utviklingsminister Åsmund Aukrust annonserer i dag at Norge gir 350 millioner kroner til å hjelpe mennesker i nød gjennom FNs humanitære landfond. Annonseringen skjer under et møte i Oslo, hvor FNs nødhjelpskoordinator Tom Fletcher og representanter fra de 30 største giverlandene deltar.
– I en tid med økende behov og pressede budsjetter er disse fondene en viktig måte for å støtte livreddende innsats i mange av verdens verste humanitære kriser, sier utviklingsminister Åsmund Aukrust.
Norge gir nå ekstra penger til flere av verdens største humanitære kriser, inkludert Ukraina, Myanmar, Jemen, Sudan, Kongo og land i Sahel-regionen.

FNs humanitære landfond, som administreres av FNs kontor for koordinering av humanitær innsats (OCHA), gir rask og fleksibel støtte til mennesker i krise. Midlene brukes til akutt og viktig hjelp, som mat, vann, helsetjenester og beskyttelsestiltak for mennesker i kriser.
– Lokale organisasjoner i kriseområder bør få en større rolle i nødhjelpsarbeidet. Derfor bør de også få en større andel av pengene i landfondene, sier utenriksminister Espen Barth Eide.
Norge er en av de største bidragsyterne til fondet i Ukraina. I tillegg støtter vi 12 andre landfond.
Større behov for hjelp
Nødhjelpskoordinator Fletcher er i Norge for å møte giverlandsgruppen til OCHA. Gruppen som i år ledes av Norge, diskuterer tiltak for en mer effektiv og koordinert humanitær innsats som evner å svare på de økende humanitære behovene i verden.
– Regjeringen står støtt i vår politikk om å være en prinsipiell og fleksibel giver. Jeg setter pris på FNs nødhjelpskoordinators innsats for reform av det humanitære systemet. Det er spesielt viktig for Norge at innsats for beskyttelse av sivile mot vold og overgrep fortsatt skal prioriteres også etter reformene, sier utviklingsminister Aukrust.