– Norge er langt fremme når det gjelder arbeidstakeres rettigheter. Under G20-møtet støttet vi opp under prioriteringene til Sør-Afrika knyttet til behovet for å gi flere unge en sjanse i arbeidslivet, øke andelen av kvinner som er i jobb og behovet for å minske lønnsgapet mellom kvinner og menn, sier statssekretær Kjetil Vevle i Arbeids- og inkluderingsdepartementet.  

Vevle representerte Norge på Arbeidsministermøtet i G20 i George i Sør-Afrika. Sør-Afrika har invitert Norge som ett av åtte gjesteland under deres formannskap. G20 er et strategisk samarbeid for de viktigste økonomiene i verden.

Øke andelen av kvinner og unge i jobb

G20-landene ble blant annet enige om å:

  • Redusere andelen unge (15-29 år) utenfor arbeid, utdanning eller opplæring med fem prosent innen 2030
  • Redusere forskjellen i yrkesdeltakelse mellom menn og kvinner med 25 prosent innen 2030
  • Redusere forskjellen i lønn mellom menn og kvinner med 15 prosent innen 2035

– Det er bra at de 20 største økonomiene i verden ble enige om konkrete mål. Jeg er glad for at Norge har fått mulighet til å bidra i arbeidet og dele eksempler og erfaringer. Å få en enda større andel unge i jobb eller utdanning er også et mål for regjeringen her hjemme. Gjennom ungdomsløftet skal vi gi enda bedre hjelp og støtte for å få flere ut i arbeidslivet, sier Vevle.  

Statssekretær Kjetil Vevle holder tale under G20-møtet i Sør-Afrika.
Statssekretær Kjetil Vevle under G20-møtet i Sør-Afrika.