Ny digital løsning for innsyn i egne medlemskap i tros- og livssynssamfunn
Nyhet | Dato: 15.12.2025 | Barne- og familiedepartementet
I dag er det lansert en ny digital løsning for innsyn i egne personopplysninger om medlemskap i tros- og livssynssamfunn.
For å innsyn i opplysningene logger du deg inn via https://person.brreg.no/nb/minside. Deretter klikker du på «Tros- og livssynssamfunn».
For å få innsyn i medlemskap til egne barn under 15 år, må du fortsatt ringe Brønnøysundregistrene på telefon 75 00 75 00. Medlemskapsopplysningene vil deretter bli sendt i brev til barnets folkeregistrerte adresse.
Barn som har fylt 15 år, ber selv om innsyn. De kan både bruke den digitale løsningen eller ringe Brønnøysundregistrene for å få innsyn i sine personopplysninger.
Hvorfor Brønnøysundregistrene har opplysninger om medlemskap i tros- og livssynssamfunn
Tros- og livssynssamfunn som søker om å bli registrert og/eller krever statstilskudd etter trossamfunnsloven, må levere en digitalt lesbar liste med fødselsnummer for medlemmene per 1. januar i det inneværende året.
Medlemslisten sendes inn til Statsforvalterens fellestjenester (STAF) innen 1. mars ved bruk av den særskilte digitale løsningen for tros- og livssynssamfunn. Listen overføres fra STAF til Brønnøysundregistrene og blir deretter kontrollert mot Folkeregisteret, Den norske kirkes medlemsregister og listene til øvrige tros- og livssynssamfunn.
Kontrollen avklarer hvor mange tilskuddstellende medlemmer hvert samfunn har, og den sikrer dermed et mest mulig korrekt grunnlag for beregning og utbetaling av statstilskudd.
Medlemskapsopplysningene som Brønnøysundregistrene har registrert om deg, baserer seg på medlemslistene som tros- og livssynssamfunnene sender inn én gang hvert år.
Opplysningene slettes hvert år når den årlige kontrollen er gjennomført og det ikke lenger er behov for personopplysningene i behandlingen av registrerings- og tilskuddssaker etter trossamfunnsloven.
Du kan lese mer om medlemslistekontrollen og behandlingen av personopplysningene her.
Inn- og utmelding
Inn- og utmeldinger sendes kun til tros- eller livssynssamfunnet du skal melde deg inn i eller ut av.
Brønnøysundregistrene registrerer ikke inn- og utmeldinger i tros- og livssynssamfunn, og du skal ikke sende inn- og utmeldinger til Brønnøysundregistrene, Statsforvalteren eller Barne- og familiedepartementet.
Opplysningene hos Brønnøysundregistrene blir ikke oppdatert før de har mottatt nye medlemslister i året etterpå. Hvis du melder deg ut av et tros- eller livssynssamfunn nå, må du altså vente til neste år før du kan benytte innsynsløsningen til å sjekke om samfunnet har fjernet deg fra listen det sender inn i forbindelse med sitt tilskuddskrav. Det samme gjelder ved utmelding fra Den norske kirke.