Fiskeri- og havministeren portrett med oslofjorden bak, og bilde av rapport-forsiden.
Foto: NFD

– Tilgang til god kunnskap om havet er avgjørende både for næringsutvikling og bærekraftig forvaltning av havet og aktiviteten til havs. God forvaltning av havdata vil kunne bidra til fortsatt helhetlig og fremtidsrettet havforvaltning, sier fiskeri- og havministeren Marianne Sivertsen Næss.

Rapporten er del av Nærings- og fiskeridepartementets videre oppfølging av tiltakene i regjeringens Næringsplan for norske havområder, lansert juni 2024.

– Det er viktig at vi følger opp om temaene og problemstillingene som denne rapporten løfter. Deling av kunnskap havområdene våre treffer tidsånden og jeg har tro på at rapporten vil være et godt grunnlag for diskusjon i flere forumer i løpet av det kommende året. Jeg ser frem til å diskutere tematikken videre med de relevante sektorene, sier Næss.

Om oppdraget

Rapporten gir en samlet oversikt over det juridiske grunnlaget for rapporteringskrav i regelverk som regulerer ulike havnæringer. Menon Economics har vurdert hvilke typer data som deles med sektormyndigheter fra aktører med tildelt areal eller tillatelse til havs og i hvilken grad disse dataene gjøres tilgjengelige.

Videre har de identifisert barrierer for kostnadseffektiv innsamling og deling av data, og vurdert hvilke ytterligere data som kan samles inn og ha verdi utover sektorens behov for oppfølging av tillatelser.