– Havbruksnæringen er viktig for Norge, og jeg er opptatt av at vi fortsetter å legge til rette for vekst i områdene hvor lakseluspåvirkningen er akseptabel. Samtidig reduserer vi kapasiteten i ett område med uakseptabel påvirkning av hensyn til villaksen, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss.

Nærings- og fiskeridepartementet har fastsatt forskrift om kapasitetsjustering av tillatelser til lakseoppdrett i 2026. Forskriften følger opp regjeringens beslutning om fargelegging av produksjonsområdene.

– Miljøsituasjonen for villaksen i produksjonsområde 3 er vurdert til uakseptabel, og hensynet til miljø er så viktig at det må gå foran, selv om jeg er klar over at nedtrekk i produksjonskapasitet vil ha noen negative konsekvenser, sier fiskeri- og havministeren.

Regjeringen har nylig bestemt hvilke farger de 13 ulike produksjonsområdene for oppdrett av laks, ørret og regnbueørret får. Fargeleggingen innebærer at det tilbys vekst i tre områder hvor lakseluspåvirkningen på villaks er akseptabel. I produksjonsområder hvor lakseluspåvirkningen er moderat holdes produksjonskapasiteten uendret, og i produksjonsområde 3 må aktørene redusere sin produksjonskapasitet som følge av uakseptabel miljøpåvirkning.

Oppdrettere med lave lusetall kan få unntak

– Oppdrettere i det røde området som kan vise til særlig lave lakselusutslipp kan skjermes fra reduksjon i produksjonskapasitet. I tillegg kan oppdrettere med særlig lave lakselusutslipp i alle produksjonsområder søke om unntaksvekst til fastpris, sier Sivertsen Næss.

I 2023 ble det gjort endringer i produksjonsområdeforskriften som får virkning fra denne tildelingsrunden. Endringene innebærer at dødfisk og annet tap av fisk ikke lenger inngår i beregningsgrunnlaget for unntak. Hensikten er å styrke insentivene til å drive med god dyrevelferd.

FAKTABOKS:

Innretning på tildelingsrunden i 2026

Havbruksnæringen kan vokse seks prosent i grønne produksjonsområder i 2026. Veksten blir tildelt i to omganger, først en del til fastpris, og deretter resten gjennom auksjon.

  • Det vil totalt bli gitt tilbud om seks prosent økt produksjonskapasitet i grønne produksjonsområder.
  • Én prosent selges til fastpris. Dette er tilbud om vekst på tillatelser oppdretterne allerede har. Prisen er 270 000 kroner per tonn.
  • Oppdrettere som oppfyller kriterier for unntak, vil få tilbud om inntil seks prosent vekst, basert på nærmere regler i produksjonsområdeforskriften. Dette er uavhengig av hvilken farge produksjonsområdet har. Prisen er 270 000 kroner per tonn.
  • Frist for å søke om vekst til fastpris og unntaksvekst er 28. september.
  • Resten, inkludert det som ikke blir solgt til fastpris i grønne områder, tildeles gjennom en auksjon av nye tillatelser. Auksjonen holdes i løpet av høsten.
  • Tilbud om fastprisvekst lyses ut på Fiskeridirektoratets nettsider.
  • Fiskeri- og havministerens beslutning kan potensielt gi en vekst på om lag 8 200 tonn produksjonskapasitet i grønne områder. Unntaksvekst kommer i tillegg.
  • Reduksjonen i røde områder er anslagsvis 5 300 tonn produksjonskapasitet. Den reelle reduksjonen kan imidlertid være noe lavere, avhengig av hvor mye produksjonskapasitet som får fritak fra nedtrekk etter unntaksreglene.