Ny stortingsmelding om villaks, sjøørret og sjørøye
Nyhet | Dato: 01.07.2026 | Klima- og miljødepartementet
Villaksen står i fare for å forsvinne, og sjøørreten og sjørøya sliter. Regjeringen vil nå starte arbeidet med en ny stortingsmelding som ser på alle sektorer som påvirker villaks, sjøørret og sjørøye, og hvilke tiltak som kan gjennomføres for å bedre statusen for disse artene.
– Villaksen er noe av det som gjør Norge til Norge, og det er viktigere enn noen gang at vi får til en styrket satsing på villaks, sjøørret og sjørøye for å bevare disse artene for fremtiden. Denne stortingsmeldingen skal bidra til å identifisere alle truslene som påvirker laksefiskene, og samtidig stake ut en retning for hvordan vi kan unngå at lakse- og ørretfisket blir noe som hører fortiden til, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.
De siste årene er det registrert rekordlave antall laks i elvene over hele landet. Tilstanden til sjøørret og sjørøye er dårlig og til dels mangelfullt kartlagt. Disse fiskeartene påvirkes av en rekke faktorer i løpet av livsløpet, både i elv og i sjø.
Til tross for at det er innført store begrensninger i fisket, har det ikke vært nok til å snu den negative utviklingen for laksebestandene. Det er derfor behov for en helhetlig gjennomgang av truslene som påvirker laksefiskene, slik at det kan settes inn målrettede og effektive tiltak for å styrke disse bestandene.
Klima- og miljødepartementet starter nå arbeidet med en stortingsmelding om villaks, sjøørret og sjørøye. Det legges opp til en åpen og inkluderende prosess, hvor alle interesser kan komme med sine innspill til meldingsarbeidet.
Stortingsmeldingen vil vurdere det samlede påvirkningsbildet for disse laksefiskene, men konkrete tiltak for å redusere påvirkningen fra lakselus og rømt oppdrettslaks skal følges opp i arbeidet med Havbruksmeldingen. Stortingsmeldingen skal også unngå tiltak som vanskeliggjør utvikling av ny kraftproduksjon.
– Norske laksebestander er på et historisk lavt nivå, og det er foreløpig ingen tegn til bedring til tross for at vi har innført store begrensninger i fisket de siste årene. Nå er tiden inne for å løfte blikket og bedre forstå hva som truer livet til villaksen, sjøørreten og sjørøya. Derfor setter vi nå i gang arbeidet med en stortingsmelding, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.
Klima- og miljødepartementet vil invitere berørte interesser til en innspillsrunde i løpet av høsten. Målet er å legge frem meldingen for Stortinget før utgangen av stortingssesjonen 2027-2028.