Bilde av dame i åker
Asunta Adeng Akuith høster ris i Warrap, Sør-Sudan. Dette er en del WFPs initiativ for å gjøre befolkningen mer robust mot klimaendringer, og her gjøres områder utsatt for mye flom om til rismarker. Målet er å gjøre lokalsamfunn mer robuste mot sult. Foto: WFP/Kevin Gitonga

– Situasjonen i Sør-Sudan er dramatisk. 6 millioner mennesker har ikke nok mat. Norge styrker derfor støtten til WFPs innsats, sier utviklingsminister Åsmund Aukrust. 

Den humanitære krisen i Sør-Sudan er alvorlig og forverres av økende vold, omfattende flomskader etter en kraftig regnsesong og store flyktningstrømmer fra krigen i nabolandet Sudan. FN anslår at antallet mennesker som sulter kan overstige halvparten av befolkningen i løpet av de neste seks månedene.

– Vi vil fortsette å bidra til å stabilisere situasjonen så langt det er mulig, gjennom å både gi nødhjelp til dem som sulter og mer langsiktig innsats for å gjøre befolkningen mindre sårbar for sult i framtida, sier utviklingsminister Åsmund Aukrust.

Konflikt, klimaendringer og økonomisk kollaps er problemer som forsterker hverandre i Sør-Sudan. Det har skapt en stadig mer krevende situasjon for vanlige sør-sudanere.

Norge har i mange år vært en av WFPs viktigste partnere i Sør-Sudan. Den nye avtalen sikrer at nødhjelp når frem til de mest utsatte, samtidig som den støtter langsiktige tiltak for å bygge motstandskraft i lokalsamfunn.