Håndtrykk mellom Abbas og Støre. Palestinske og norske flagg i bakgrunnen.
Statsminister Jonas Gahr Støre ønsker Palestinas president Mahmoud Abbas velkommen til Norge. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB / POOL

– Jeg er glad for å ta imot Palestinas president til Norge. Samtidig er jeg dypt bekymret over utviklingen i Palestina. Mens vi møtes her, er situasjonen for palestinerne dramatisk, sier statsminister Jonas Gahr Støre.

Dette er første gang president Abbas besøker Norge siden Norge anerkjente Palestina som stat i mai 2024.

Selv om andre fase av fredsplanen nå skal være i gang, er situasjonen i Gaza fortsatt svært dramatisk for de rundt to millioner innbyggerne. Den østlige delen av Gaza er under israelsk kontroll, og de humanitære behovene er enorme. Det kommer for lite varer og nødhjelp inn, og 80 prosent av bygninger er enten ødelagt eller ligger i ruiner.

På Vestbredden, inkludert i Øst-Jerusalem, er situasjonen alvorlig. Mange palestinere opplever en hverdag preget av bosettervold, utvidelse av bosetningene, israelske militæroperasjoner, husødeleggelser og omfattende bevegelsesrestriksjoner. Senest søndag varslet israelske myndigheter en rekke nye tiltak for økt israelsk kontroll på Vestbredden. Dette undergraver muligheten for en fremtidig tostatsløsning.

– Utviklingen i Palestina må komme over på et nytt spor. Sammen med likesinnede land vil Norge fortsette arbeidet for en tostatsløsning. og motvirke de destruktive kreftene som trekker utviklingen i negativ retning, sier utenriksminister Espen Barth Eide

Norge har i flere tiår vært en av Palestinas sterkeste støttespillere. Norge har tett kontakt med palestinske myndigheter, bidrar til å bygge sterke palestinske institusjoner og yter omfattende humanitær bistand. I 2025 bidro Norge med 2,1 milliarder kroner i støtte til Palestina.

– Målet for vårt engasjement i Palestina er en slutt på krigshandlingene og okkupasjonen, og en varig politisk løsning hvor Palestina og Israel kan leve side om side i fred og sikkerhet. En reell tostatsløsning er avgjørende for palestinerne, men også for israelerne, for stabiliteten i  Midtøsten og for Europas sikkerhet, sier Støre.

Møtebordet i Parkveien 45. Den palestinske delegasjonen sitter på venstre side av langbordet. Den norske på høyre side.
Statsminister Jonas Gahr Støre møter Palestinas president Mahmoud Abbas til samtale i regjeringens representasjonsanlegg i Parkveien. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB / POOL