Plan for nettutvikling i Finnmark gir muligheter for økt kraftforbruk
Pressemelding | Dato: 19.03.2026 | Energidepartementet
Energidepartementet har mottatt NVEs og Statnetts framdriftsplan for ny energiinfrastruktur i Finnmark. Planen viser tiltak som vil gi muligheter for økt kraftforbruk i Finnmark i 2032, og at kraftlinjen fra Lebesby til Seidafjellet kan stå ferdig i 2034.
– For Arbeiderparti-regjeringen er oppfølgingen av kraft- og industriløftet for Finnmark en viktig og prioritert oppgave, og det er avgjørende at fristene for ferdigstillelse av de ulike prosjektene i framdriftsplanen nå overholdes. Kraft- og industriløftet vil videreutvikle de nærings- og industrimulighetene som er i Finnmark, for tilstedeværelse, verdiskaping og bolyst i nord – som igjen er viktig for nasjonal sikkerhet, sier energiminister Terje Aasland.
Da Statnett fikk konsesjon til ny 420 kV kraftledning fra Skaidi til Lebesby i august 2025, ba Energidepartementet samtidig NVE og Statnett om å utarbeide en framdriftsplan for ny 420 kV kraftledning fra Lebesby til Seidafjellet.
– Jeg er glad for at tiltakene som skal kunne ferdigstilles i 2032, vil bidra til en vesentlig bedring av nettsituasjonen i Finnmark, gi økt forsyningssikkerhet og rom for økt kraftforbruk som kan skape verdier og flere arbeidsplasser i nord, sier Aasland.
Konsesjonsprosessen for energianlegg må forholde seg til et omfattende regelverk og prosesskrav, både når det gjelder miljø, natur, kulturminner, og samiske interesser. Det er krav til konsultasjoner og utredninger. I saken som gjelder Lebesby-Seidafjellet har det dessuten vært flere innsigelser, både fra statsforvalteren og Sametinget.
Foreløpige vurderinger høsten 2025 tilsa at trinnvise tiltak først kunne være på plass i 2033 og ledningen Lebesby-Seidafjellet tidligst i 2036. Energidepartementet ba NVE og Statnett om å vurdere alle mulige tiltak som kunne framskynde framdriften i arbeidet med kraft- og industriløftet.
– NVE og Statnett har gjort et viktig arbeid for å få på plass avklaringer om en strammere framdriftsplan, sier Aasland.
Framdriftsplanen er nå ferdigstilt, og innebærer at følgende trinnvise tiltak kan ferdigstilles i 2032:
- Ny 420 kV kraftledning mellom Skaidi-Lebesby som legger til rette for økt forbruk og produksjon.
- Spenningsoppgradering av transformatorstasjonene Skaidi og Lebesby som øker kapasiteten i nettet.
- Temperaturoppgradering av eksisterende ledning mellom Lebesby og Varangerbotn, slik at den kan føre mer strøm.
- Ny styringsenhet (fasevrider) mot Finland som gjør det mulig å utnytte den eksisterende ledningen til Finland bedre.
Framdriftsplanen viser videre at 420 kV Lebesby-Seidafjellet kan være på plass i 2034. Denne ledningen vil legge til rette for at mer av den totale produksjonen kan tilknyttes i Varangerbotn, istedenfor lenger vest i Finnmark. Når man får løst opp i andre flaskehalser i strømnettet, herunder særlig det såkalte Ofotensnittet, vil man kunne få ytterligere nytte av ledningen.
– Idriftsettelse av ledningen Lebesby-Seidafjellet kommer senere enn det som ble lagt til grunn da kraft- og industriløftet ble lansert i 2023, noe som skyldes flere forhold. Jeg er likevel glad for at framdriftsplanen nå er blitt strammere enn først antatt, etter at NVE og Statnett gjorde nye vurderinger av mulighetene for framdrift, sier Aasland.
NVE har nå Statnetts søknad om 420 kV kraftledning Lebesby-Seidafjellet til behandling. Framdriftsplanen er ikke en forskuttering av konsesjonsbehandlingen.