Regjeringen foreslår ny motorferdsellov:
– Mer ansvar til kommunene, enklere regler og tydeligere rammer for alle
Nyhet | Dato: 27.03.2026 | Klima- og miljødepartementet
Regjeringen foreslår en ny motorferdsellov som gir kommunene mer innflytelse og større ansvar, og som er enklere å håndheve riktig.
– Reglene vi har i dag om motorferdsel i utmark er laget for en annen tid og er vanskelige å forstå. Nå vil vi gjøre det enklere både for folk og for kommunene, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.
Dagens motorferdsellov er fra 1977. Nå foreslår regjeringen en helt ny lov, som er tilpasset tiden vi lever i.
For folk flest betyr det tydeligere regler for blant annet kjøring med snøskuter, transport til hytter og bruk av skogsmaskiner.
Mer lokalt ansvar
Bakgrunnen for lovforslaget er at Stortinget gjennom et anmodningsvedtak har bedt regjeringen fremme forslag om revidering av lov om motorferdsel gjennom to anmodningsvedtak. Et flertall i Stortinget dannet av AP, FrP, Høyre, Senterpartiet, KrF og Venstrehar bedt om en lov som gir økt lokalt selvstyre og redusert byråkrati knyttet til praktiseringen av loven, samtidig som hensyn til natur og friluftsliv blir ivaretatt.
Siden den opprinnelige loven ble laget på 70-tallet, har det skjedd store endringer i hvordan vi bruker naturen. Langt flere eier i dag snøskuter, ATV og andre terrengkjøretøy. Samtidig har ny teknologi gjort det mulig å kjøre lengre og i flere områder enn før. Kjøring handler også nå i større grad om fritid enn tidligere.
Et av de viktigste grepene i lovforslaget er at kommunene i større grad skal bestemme hvor og hvordan motorferdsel skal gjennomføres.
– Kommunene kjenner sine områder og behov best. Nå gir vi dem verktøyene til å gjøre gode, helhetlige vurderinger, og vi fjerner unødvendig byråkrati som har skapt frustrasjon i mange år, sier Bjelland Eriksen.
I dag reguleres motorferdsel gjennom flere ulike regelverk. Nå samles reguleringen i en ny og moderne lov. Regjeringen vil samle mer av styringen i kommunenes arealplaner. Det betyr at beslutninger om for eksempel snøskuterløyper og transport i utmark i større grad tas lokalt.
Unntak for nødvendig bruk
Motorferdsel i utmark og vassdrag skal som hovedregel være forbudt slik som tidligere. Hensynet til natur, friluftsliv og samisk kultur skal fortsatt veie tungt.
I lovforslaget åpner regjeringen for flere unntak fra forbudet mot å kjøre i utmark. Loven gir unntak for blant annet redningstjenesten, drift av infrastruktur og i jordbruk, skogbruk og reindrift. Bruk av rullestol vil også være tillatt, og elsykler kan brukes de fleste steder. Disse lovfestede unntakene vil gi mindre byråkrati.
Kommunene kan i tillegg tillate motorferdsel til andre formål. Det kan for eksempel gjelde transport av varer til fritidsboliger eller etablering av snøskuterløyper.
Reaksjoner ved lovbrudd
Forslaget vil også gjøre det enklere å håndheve loven. Brudd på loven kan føre til overtredelsesgebyr, bøter eller i alvorlige tilfeller fengselsstraff. Bøter vil fortsatt være den vanligste reaksjonen.
– Vi vil gjøre det enklere å følge motorferdselreglene, men også tydeligere hva som skjer hvis de brytes. Vi vil slå ned på alvorlige og bevisste lovbrudd, men folk skal ikke risikere fengsel for å gjøre en ærlig feil, sier Eriksen.
Lovforslaget blir nå sendt til Stortinget.
Anmodningsvedtak fra Stortinget
Stortinget har bedt regjeringen fremme forslag om revidering av lov om motorferdsel gjennom to anmodningsvedtak:
Anmodningsvedtak nr. 973 fra 25. mai 2021 lyder:
«Stortinget ber regjeringen fremme forslag om revidering av lov om motorferdsel i utmark og vassdrag med sikte på økt lokalt selvstyre og redusert byråkrati knyttet til praktiseringen av loven, samtidig som hensyn til natur og friluftsliv blir ivaretatt».
Stortingets anmodningsvedtak fra 2021 var bakgrunnen for oppnevningen av Motorferdsellovutvalget, som skulle utrede reglene om motorferdsel i utmark og vassdrag og utarbeide forslag til endringer i regelverket som ivaretar føringene i anmodningsvedtaket.
Ved behandling 16. juni 2025 av Innst. 431 S (20024-2025) fattet Stortinget Anmodningsvedtak nr. 1098, som bygger på vedtaket i 2021 og lyder:
«Stortinget ber regjeringen komme tilbake på egnet måte med forslag til ny motorferdsellov som er i tråd med Stortingets føringer som gir kommunene større myndighet, redusert byråkrati knyttet til praktiseringen av loven, samtidig som hensynet til natur og friluftsliv hensyntas, som oppfølging av Stortingets anmodningsvedtak nr. 973 av 25. mai 2021, jf. Innst. 429 S (2020–2021).»