Rekordstor tildeling til å restaurere norsk natur
Nyhet | Dato: 28.04.2026 | Klima- og miljødepartementet
Regjeringen deler i år ut over 43 millioner kroner i tilskudd til å reparere ødelagt natur. Dette er mer enn en dobling av fjorårets tilskudd.
– Det er ikke nok å beskytte naturen, vi må også restaurere det vi har ødelagt. Jeg er veldig glad for at rekordmange har søkt om støtte i år, og at alt fra kommuner, fylkeskommuner, organisasjoner og privatpersoner ønsker å bidra i arbeidet med å restaurere naturen vår, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.
I regjeringens plan for Norge står det at vi skal ivareta naturen, og restaurering er en viktig del av dette arbeidet. I år har det vært rekordmange søkere til tilskuddsordningen. Arbeiderparti-regjeringen deler ut 43,6 millioner kroner til å restaurere natur over denne tilskuddsordningen, noe som er mer enn det dobbelte av i fjor.
– Dette er tiltak som vi vet gir en enorm gevinst tilbake til samfunnet og naturen. Derfor er det ekstra gøy å se at så mange har søkt om bidrag til å restaurere naturen i sitt område i år. Det viser at kunnskapen og engasjementet for naturrestaurering er sterkt økende, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.
Disse får støtte
I år gir vi blant annet støtte til å fjerne veier, åpne bekker, restaurere myrer og fjerne fremmede arter. Dette skal sammen bidra til å bevare mangfoldet av arter og naturtyper i Norge.
Vestland fylke får mest penger til å restaurere natur med nesten 9 millioner. Deretter kommer Finnmark med rundt 4.5 millioner og Trøndelag med 4 millioner.
Prosjektene strekker seg fra Porsanger til Kristiansand, og fra Vestlandet til Østlandet.