Det er blant funnene i siste delrapport om dagligvarebutikkenes fordelsprogrammer, som konsulentselskapet Rambøll og Forbruksforskningsinstituttet SIFO har levert på oppdrag av Barne- og familiedepartementet og Nærings- og fiskeridepartementet.

Kartleggingsoppdraget er en oppfølging av regjeringens tiltak for bedre konkurranse i dagligvarebransjen. 

– Mange opplever at de får gode tilbud og rabatter i dagligvarebutikkene, og det er positivt. Samtidig registrerer jeg at halvparten av de spurte synes det er vanskelig å forstå hva en vare faktisk koster, og å sammenligne priser mellom butikker. Dette er noe jeg vil følge med på, da jeg forventer at forbrukerne får god og tydelig prisinformasjon, sier barne- og familieminister Lene Vågslid.

– Regjeringen har iverksatt flere tiltak for å bedre konkurransen i dagligvarebransjen. God prisinformasjon til forbrukerne er en del av dette arbeidet. På bakgrunn av rapportene vil vi nå se nærmere på hvilken betydning fordelsprogrammene har for konkurransen, og vurdere om det er behov for nye tiltak, sier næringsminister Cecilie Myrseth.

Fakta om rapportene

Den første rapporten består av to hoveddeler. Den har en litteraturgjennomgang av nasjonal og internasjonal forskning om kundeprogrammer, med særlig vekt på dagligvaresektoren. Den har også en gjennomgang av kundeprogrammene og tilhørende digitale løsninger i det norske dagligvaremarkedet, der apper utgjør det mest sentrale verktøyet.

Denne rapporten ble levert 25. januar i år. Den viser at fordelsprogrammer og -apper kan gi forbrukerne lavere priser. Funnene viser samtidig at det trolig er de med høy digital kompetanse som får mest igjen for det på matbudsjettet. For å benytte tilbud og rabatter, må du evne å navigere mellom flere apper og følge med på aktivitetene i fordelsprogrammene.

Sluttrapporten, som nå er levert, presenterer funn basert på intervjuer og undersøkelser blant norske forbrukere. Den gir et bilde av hvordan fordelsprogrammene oppleves, brukes og fungerer i praksis.

Resultatene viser at fordelsprogrammer er svært utbredt i norsk dagligvarehandel. Kartleggingen gir ingen entydige svar på om fordelsprogrammer er skadelig for konkurransen. Nesten alle forbrukere bruker slike programmer, og mange opplever at de sparer penger.

Undersøkelsen indikerer at programmene påvirker handleatferden til en betydelig andel forbrukere, særlig gjennom rabatter, bonusordninger og personlige tilbud. Fordelsprogrammer har derfor blitt en viktig del av konkurransen mellom dagligvarekjedene, og fremstår som noe man «må» ha for å kunne konkurrere. Dette kan bidra til skjerpet konkurranse mellom de etablerte aktørene, samtidig som det kan gjøre det vanskeligere for nye aktører å komme inn på markedet.

Undersøkelsen viser også at forbrukerne ofte handler i flere kjeder og ikke er mer lojale til én aktør enn til andre. Mange opplever at det er vanskelig å få oversikt over prisene. Tydelig prisinformasjon er viktig for god konkurranse, og fordelsprogrammene kan gjøre prisbildet mer uklart.

Samtidig er det lett for konkurrenter i den norske dagligvarebransjen å observere hverandres priser, noe som gjør det mindre lønnsomt å forsøke å vinne markedsandeler ved å sette ned priser. Prisnedsettelser via fordelsprogrammer kan derfor være en måte å sette ned priser på uten at konkurrenter får det med seg.

I rapporten er det også drøftet mulige tiltak, samt fordeler og ulemper ved tiltakene. Regjeringen vil basert på denne drøftingen og de øvrige resultatene fra kartleggingen vurdere videre oppfølging av rapportene.