– I en alvorlig sikkerhetssituasjon, er det norsk-britiske forsvarssamarbeidet viktig. Her jobber vi sammen om operasjoner, utdanning og trening av piloter og mannskap for P-8 Poseidon. Det er avgjørende for vår felles sikkerhet, sier statsminister Jonas Gahr Støre.

Statsministrene kom til flybasen RAF Lossiemouth sammen og fikk en omvisning i et av de maritime overvåkingsflyene P-8 Poseidon, møtte britiske og norske piloter og mannskap, og overvåket en Quick Reaction Alert-øvelse med britiske Typhoon kampfly. Det ble også en julemarkering sammen med militært personell og deres familier fra både Storbritannia og Norge.

Styrker Nato og forsvarssamarbeidet

Tidligere i dag undertegnet forsvarsministerne en ny omfattende norsk-britisk forsvarsavtale, som betyr en historisk styrking av forsvarssamarbeidet mellom Norge og Storbritannia.

– Storbritannia er vår viktigste europeiske allierte. Den nye forsvarsavtalen er et tydelig uttrykk for det. Norge og Storbritannia står skulder ved skulder for europeisk sikkerhet og et sterkt Nato. At britene er tilstede i nordområdene er avgjørende. Vi er allierte i Nato, allierte i nord, og allierte i kampen for Ukrainas frihet og selvstendighet, sier Støre.

Den nye avtalen inkluderer nye samarbeidsområder innen antiubåtkrigføring og maritime kapabiliteter, forsterkning og militær tilstedeværelse i Norge, autonome systemer i nordområdene og klima, forskning og utvikling. Dette sikrer at Norge og Storbritannia står i front for Natos kollektive forsvar.