Chinese Foreign Minister Qin Gang and Prime Minister Jonas Gahr Støre. Handshake.
Chinese Foreign Minister Qin Gang and Prime Minister Jonas Gahr Støre. Foto: Terje Pedersen / NTB

Statsminister Jonas Gahr Støre møtte fredag morgen Kinas utenriksminister Qin Gang til en høflighetsvisitt i anledning Qins besøk til Norge. Blant temaene var det bilaterale forholdet, internasjonale spørsmål som krigen i Ukraina, globale spørsmål som klima og menneskerettigheter.

– Det er viktig at Norge og Kina holder en jevnlig og bred dialog. Besøket fra utenriksminister Qin har gitt anledning til å ta opp spørsmål og diskutere saker som er viktige for Norge. Kina er en av de viktigste aktørene i internasjonal politikk, klima og global økonomi. Store utfordringer som klima vil ikke være mulig å løse uten en tett dialog og samarbeid, sier Jonas Gahr Støre.

Statsministeren tok også opp spørsmålet om menneskerettigheter med den kinesiske utenriksministeren.

– Vi er bekymret for menneskerettighetssituasjonen i Xinjiang og for utviklingen i Hong Kong. Norge vil fortsette å støtte opp om arbeidet til FNs høykommissær, og jeg oppfordret Kina til å gjøre det samme, sier Støre.

Utenriksminister Qin møtte samme dag utenriksminister Anniken Huitfeldt til et felles møte og arbeidslunsj. Besøket er siste stopp på i en europeisk rundreise til Tyskland, Frankrike og Norge.