Innledningen som framført (transkribert)

Jeg vil først takke Stovner sportsklubb, som tar imot oss i dag. Det finnes mange baner vi kan dra til – og dette er absolutt en passende bane for det som er budskapet i dag. – Dere skjønner hva det skal handle om?

Det skal handle om fotball og kunstgressbaner. – En lykkelig kombinasjon for fotballen gjennom veldig mange år. Det har skapt mulighetene for mange unge til å kunne spille fotball og være ute. Og noen litt eldre også.

Vårt mål er kort fortalt at vi skal bidra til fotball uten forurensning av mikroplast.

Og som tidligere fotballpappa finner jeg fortsatt gummigranulat i huset –innerst i skapet. Så det sier jo litt om at dette ‘forfølger oss’. Men det er et alvorlig problem vi har med å gjøre; nemlig at dette ender opp i naturen.

Derfor lanserer vi en handlingsplan for omstilling fra gummigranulat på kunstgressbaner og over til noe som er bærekraftig. Det er svært viktig fordi vi vet nå at utslipp – hvis vi kan kalle det utslipp – fra kunstgressbaner, er en av de største kildene til mikroplast i Norge. Om lag 6 prosent av alt dette som er gummigranulatene, disse små kulene, havner utenfor banene, det vil si ca. 6 000 tonn mikroplast hvert år.

Vi vet at plastforurensning er et av vår tids største og raskest voksende miljøproblemer, globalt og i Norge. Da må vi gjøre det vi kan. Og dette er én av de tingene vi virkelig kan og må gjøre noe med.

Så vet vi at det treffer et annet viktig mål, nemlig at dette er en egnet måte å ha fotballbane på. Fotball er den største idretten i Norge. I 2024 spilte 170 000 barn fotball. De ‘snakker’ fotball flytende og dermed er dette en veldig god kilde til fellesskap og aktivitet, og viktig for nærmiljø og trivsel.

Og Lubna (Jaffery) og jeg, vi har vært rundt på mange steder i Norge og sett betydningen av det, og akkurat her vi er nå, Rashid (Nawaz), i denne flotte bydelen din, så er fotball også en veldig viktig kime til at folk kommer sammen. – Så vi vil at det fortsatt skal være fotball, mer fotball, men det skal være på baner som står seg. Og da må vi få til en omstilling bort fra dette gummigranulatet.

Det er en stor oppgave som vil kreve samlet innsats. Ikke bare fra én, men det må virkelig være laginnsats; det må være ‘femmerfotball’, tror jeg vi kan si, her vi fem står.

Vi har stilt krav til klubbene, om hvordan de skal utforme og drifte fotballbaner for å hindre at dette sprer seg i miljøet, men de kravene må følges opp.

Og så kommer det regler i Europa; i EU kommer det et forbud mot salg av gummigranulat innen 2031, og det tror jeg er riktig for å bekjempe dette problemet. Men de landene som treffes aller mest av det, det er land som vårt, som ligger her i nord, og som ikke har et klima til å ha gressbaner alle steder, og da er jo kunstgressbanene veldig viktige. Vi har derfor som mål å løse dette.

Vi øker tilskuddssatsene til bygging og rehabilitering av kunstgressbaner uten gummigranulat. – Tilskudd fra spillemidlene til idrettsformål. Og så har vi Handelens miljøfond med oss. De skal få snakke for seg, men de er en veldig velkommen partner som har innledet et samarbeid med Fotballforbundet om et eget miljøfond for kunstgressomstilling.

Vi kommer til å bidra til dette fondet, men deres bidrag er betydelig, og det skal de få snakke for, men jeg vil takke dem. Og så vil jeg takke Lise Klaveness og Fotballforbundet for å tale fotballens sak her. Jeg tror at dere oppdaget hvor viktig dette var, og hvor galt det kunne gå om vi ikke tar tak i dette, dere har vært kartlegger og pådriver.

Så jeg skal derfor gi ordet til Handelens miljøfond ved Cecilie Lind, og Fotballforbundet, Lise Klaveness, og mine kolleger i regjeringen, Andreas (Bjelland Eriksen) og Lubna (Jaffery).

Jeg har bare lyst til også å si at dette er jo egentlig en del av den omstillingen som alle i Europa må igjennom. Det er et eksempel på hvordan miljøet treffer oss på mange områder vi kanskje ikke har tenkt på. Og det vi må gjøre nå, er å legge til rette for at kreativiteten kommer i gang for å finne det gode alternativet. For det er ikke bare å finne noe som lever opp til kvaliteten som disse gummikulene har hatt, for gode fotballbaner. De som produserer kunstgressbaner må nå utvikle nye fyllmaterialer.

Og vi tror jo at hvis vi er tidlig ute med dette, så kan det også være et stort produkt som veldig mange andre vil trenge. Så dette er det viktig å få til.

Vi skal fase ut gummigranulat, vi skal skape fotballglede, uten forurensning. Takk for oppmerksomheten.

 

Les hele handlingsplanen: