Bilde fra signeringen

Gjennom EØS-midlene skal Norge samarbeide med Tsjekkia om kultur, forskning og innovasjon, grønn omstilling, helse, utdanning og inkludering av romfolk. 

– EØS-midlene bidrar til å styrke de allerede gode båndene mellom Norge og Tsjekkia på viktige områder. Jeg er glad for at vi nå viderefører samarbeidet, sier utenriksminister Espen Barth Eide. 

Statssekretær Astrid Bergmål i Utenriksdepartementet undertegnet på vegne av Norge i Praha. Visefinansminister Tomás Holub undertegnet for Tsjekkia. 

Om lag 2,6 milliarder kroner (225,2 millioner euro) er satt av til Tsjekkia i kommende periode. Norge dekker rundt 97 prosent av dette, mens Island og Liechtenstein dekker resten. Perioden varer formelt til 2028, men prosjektmidler kan utbetales til og med april 2031. Tsjekkia har mottatt EØS-midler siden landet ble medlem av EU i 2004. 

Midlene til Tsjekkia har særlig fokus på grønn omstilling, demokrati og robuste, inkluderende samfunn. Midlene fordeles over seks tematiske programmer. 

Miljødirektoratet, Forskningsrådet, Helsedirektoratet, Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse, Kulturdirektoratet og Riksantikvaren deltar som programsamarbeidspartnere fra norsk side. 

Reduserer sosiale og økonomiske forskjeller 

EØS-midlene er Norges bidrag til å redusere sosiale og økonomiske forskjeller i Europa. I tillegg skal EØS-midlene bidra til å styrke samarbeidet mellom Norge og mottakerlandene. 15 land er kvalifisert til å motta EØS-midler. 

For hvert mottakerland inngås det avtaler om hvilke programmer som skal gjennomføres og hvilke partnere som skal samarbeide i hvert mottakerland. I tillegg til enkeltavtalene med hvert mottakerland, er det opprettet et eget fond for støtte til sivilsamfunnet i mottakerlandene. Denne støtten forvaltes uavhengig av myndighetene i hvert enkelt land.   

EØS-midlene

For perioden 2021 til 2028 skal Norge sammen med Island og Liechtenstein bidra med 3,268 milliarder euro til 15 av EUs mindre velstående medlemsland. Det norske bidraget utgjør om lag 97 prosent av bidraget fra de tre EØS/EFTA-landene. 

Prioriterte områder er: 

  • Grønn omstilling 
  • Demokrati, rettsstatsprinsipper og menneskerettigheter 
  • Sosial inkludering og samfunnsmessig robusthet 

183 millioner euro av totalbeløpet er øremerket til tiltak i mottakerlandene for å bidra til å håndtere konsekvenser av Russlands krigføring i Ukraina. 

I tillegg er drøyt 300 millioner euro av totalbeløpet øremerket et fond som skal støtte organisasjoner som jobber med menneskerettigheter, demokrati og rettsstat i Europa. 

Følgende land er kvalifisert til å motta EØS-midler denne perioden: 

Land 

Beløp i millioner euro 

Polen 

924,9 

Romania 

596,3 

Bulgaria 

260 

Ungarn 

254,1 

Tsjekkia 

225,2 

Hellas 

159,3 

Kroatia 

133,1 

Slovakia 

130,7 

Portugal 

126,3 

Litauen 

117,9 

Latvia 

109,5 

Estland 

71,8 

Slovenia 

50 

Kypros 

17,6 

Malta 

11,2