– I en mer uforutsigbar verden trenger Norge flere ben å stå på. Siden regjeringen tiltrådte har Norge inngått syv nye frihandelsavtaler. Avtalen med Vietnam åpner nye dører for norske bedrifter og styrker handelsforbindelsene med et land som deler vårt syn på viktigheten av en regelbasert handel. Dette er gode nyheter for norsk næringsliv og for norsk økonomi, sier utenriksminister Espen Barth Eide.  

Om lag halvparten av all norsk eksport til Vietnam blir tollfri/får nulltoll når avtalen trer i kraft. Over 98 prosent vil være tollfri innen syv år.

Nulltoll for laks og makrell 

Vietnam ilegger i dag en toll på opptil 15 prosent på norsk laks og makrell. Når avtalen trer i kraft vil laks eksporteres tollfritt. Makrell får nulltoll etter en nedtrappingsperiode på tre år. 

 – Avtalen vil gi norske sjømateksportører like gode vilkår som viktige konkurrenter og legge grunnlaget for økt sjømateksport til Vietnam. Regjeringen prioriterer arbeidet med markedsadgang og nye frihandelsavtaler, der sjømat står sentralt, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss. 

Investeringer og tjenestehandel 

Frihandelsavtalen legger også til rette for økte investeringer og mer handel med tjenester, og inneholder et ambisiøst kapittel om handel og bærekraftig utvikling. 

Handelen mellom Norge og Vietnam har økt jevnt de siste årene. I 2025 var varehandelen på rundt 19 milliarder norske kroner totalt.

– Vietnam er en av de raskest voksende økonomiene i Asia. Med denne avtalen får norske bedrifter bedre markedsadgang, økt forutsigbarhet og flere bein å stå på når de skal skape verdier og arbeidsplasser her hjemme i Norge, sier næringsminister Cecilie Myrseth.