Utenriksminister Espen Barth Eide møtte sin britiske kollega i Bardufoss
Nyhet | Dato: 15.01.2026 | Utenriksdepartementet
– Storbritannia er en av våre aller viktigste allierte i Europa. Samarbeidet i Bardufoss er et av mange uttrykk for at vi nå styrker vår felles sikkerhet. Ved å være enda mer til stede i Norge vil britiske styrker bli knyttet tettere inn i forsvaret av Norden. De vil kunne komme Norge raskt til unnsetning dersom en krise- eller krigssituasjon skulle oppstå, sier Eide.
Den britiske utenriksministeren, Yvette Cooper, er i Bardufoss for å møte britiske styrker på Camp Viking i indre Troms. Besøket er det første etter at Norge og Storbritannia i desember i fjor ble enige om en omfattende forsvarsavtale ved navn «Lunna House». Avtalen skal legge til rette for tettere samarbeid om forsvarskapasiteter, styrket strategisk samarbeid i nordområdene, økt samtrening og gjensidig forsterkning.
– Dette besøket gir oss en felles mulighet til å fremheve det tette og langsiktige forsvars- og sikkerhetspolitiske samarbeidet med Storbritannia, særlig i nordområdene. Disse utgjør et strategisk tyngdepunkt for både norsk og europeisk sikkerhet. Samtidig viser besøket betydningen av at utenlandske styrker trener og opererer på norsk jord for norsk sikkerhet, sier Eide.
Under besøket på Bardufoss får utenriksministrene se hvordan norske og britiske soldater øver og samarbeider.
– Det er viktig å engasjere allierte i nord og samtidig vise at Norge tar ansvar for sikkerheten i egne nærområder i en mer krevende sikkerhetspolitisk situasjon. Vi har sterke og viktige allierte. Det skjer betydelig utvikling av europeisk samarbeid innenfor sikkerhet og forsvar. Den britiske tilstedeværelsen her illustrerer også hvordan vårt bilaterale forhold fortsetter å utvikle seg, sier Eide.