Uttalelse fra utenriksminister Barth Eide: Nye massedrap i Sudan må forhindres
Nyhet | Dato: 08.12.2025 | Utenriksdepartementet
– Jeg er svært bekymret over rapportene om et høyt og økende antall sivile drepte i Kordofan-regionen i Sudan, sier utenriksminister Espen Barth Eide.
– Mens verden fortsatt mottar ny informasjon om omfanget av massedrapene og grusomhetene begått av militsgruppen Rapid Support Forces (RSF) i El Fasher, Darfur, kommer også nye urovekkende nyheter. I regionen Kordofan skal luft- og droneangrep ha drept et stort antall sivile. Dette skjer samtidig som vi ser en stadig mer desperat humanitær situasjon i de beleirede byene Kadugli, Dilling og El Obeid. Her truer hungersnød en fanget sivilbefolkningen som kjemper for å overleve, sier utenriksministeren.
– Vi kan ikke tillate at katastrofen i El Fasher gjentas flere steder. Norge minner RSF Forces om deres forpliktelse til å beskytte sivile og legge til rette for humanitær tilgang. Vi minner alle væpnede parter om deres plikt til å gjøre sitt ytterste for å skjerme sivile mot skade. Dette inkluderer å avstå fra luftangrep i tett befolkede områder. Vi oppfordrer alle land og aktører som har innflytelse over RSF til å legge press for å unngå nye massedrap, avslutter Barth Eide.