Vil at kinoen skal kunne være åpen også søndag formiddag
Pressemelding | Dato: 16.02.2026 | Kultur- og likestillingsdepartementet
Nå foreslår regjeringen at det skal være tillatt med kinoforestillinger tidlig på søndager.
I dag må kinoene søke dispensasjon fra politimesteren når de ønsker å ha kinoforestillinger på søndager før kl. 13. Det påfører kinoene og politiet administrative kostnader.
– Vi mener det er på tide at kinoene får unntak fra dette forbudet, slik at de kan holde åpent søndag formiddag. Kinoene har ønsket seg dette lenge, og så tror jeg også at barnefamilier vil sette pris på dette, sier kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery.
Nærmere bestemt sender regjeringen nå et forslag på høring om at kinoforestillinger – i likhet med for eksempel museer, biblioteker og kunstutstillinger – skal få unntak fra forbudet i helligdagsfredloven mot offentlige tilstelninger på helligdager mellom kl. 6 og 13.
Forslaget følger opp regjeringens strategi for kino og filmformidling.
– Kinoene er viktige møteplasser for folk – og ikke minst er det kanskje det beste stedet å se på film! Vi trenger fellesskapsarenaer som dette nå. Vi trenger å se en god film sammen. Vi tror og håper dette nye forslaget vil bidra til mer av det, sier Jaffery.
Frist for å sende inn høringssvar er 15. mai. Etter høringen tar regjeringen sikte på å legge frem forslag til lovendring for Stortinget.