Endring av ikrafttredelsestidspunktet for bestemmelsene om obligatorisk dekningshandel i CSDR
Delegert kommisjonsforordning (EU) 2022/1930 av 6. juli 2022 om endring av de tekniske reguleringsstandardene fastsatt i delegert forordning (EU) 2018/1229 med hensyn til ikrafttredelsesdatoen til bestemmelsene om dekningshandel.
Commission Delegated Regulation (EU) 2022/1930 of 6 July 2022 amending the regulatory technical standards laid down in Delegated Regulation (EU) 2018/1229 as regards the date of application of the provisions related to the buy-in regime
EØS-notat | 27.03.2023 | EØS-notatbasen
Sakstrinn
- Faktanotat
- Foreløpig posisjonsnotat
- Posisjonsnotat
- Gjennomføringsnotat
Opprettet 19.10.2022
Spesialutvalg: Kapitalbevegelser og finansielle tjenester
Dato sist behandlet i spesialutvalg:
Hovedansvarlig(e) departement(er): Finansdepartementet
Vedlegg/protokoll i EØS-avtalen: Vedlegg IX. Finansielle tjenester
Kapittel i EØS-avtalen: III. Børs og verdipapirer
Status
Reglene er tatt inn i EØS-avtalen.
Sammendrag av innhold
Forordning (EU) 909/2014 (CSDR) innførte blant annet regler om oppgjørsdisiplin for å øke oppgjørsgraden i verdipapiroppgjøret, herunder regler om obligatorisk dekningshandel. Bestemmelsene om oppgjørsdisiplin er utdypet i kommisjonsforordning (EU) 2018/1229. Det er stilt spørsmål ved om bestemmelsene om obligatorisk dekningahandel faktisk vil øke oppgjørsgraden, og det ønskes å gjøre nærmere undersøkelser omkring dette. Kommisjonsforordning (EU) 2022/1930 utsetter derfor ikrafttredelsen av bestemmelsene om obligatorisk dekningshandel i kommisjonsforordning (EU) 2018/1229 til 2. novemeber 2025. Bestemmelsene om dekningshandel for sentrale motparter som gjaldt allerede skal fortsatt gjelde, og det er inntatt bestemmelser i kommisjonsforordningen for å sikre dette.
Merknader
Rettslige konsekvenser
Forordningen er tatt inn i EØS-avtalen og gjennomført i norsk rett ved inkorporasjon i verdipapirsentralforskriften. (Inkorporasjon betyr at det i lov/forskrift tas inn en bestemmelse om at EU/EØS-forordningen gjelder som norsk lov/forskrift med de tilpasninger som følger av EØS-komitebeslutningen).
Økonomiske og administrative konsekvenser
Reglene forventes ikke å få vesentlige økonomiske eller administrative konsekvenser.
Sakkyndige instansers merknader
Finanstilsynet har vurdert rettsakten som akseptabel.
Vurdering
Rettsakten vurderes som EØS-relevant og akseptabel.
Andre opplysninger
Nøkkelinformasjon
| Institusjon: | Kommisjonen |
| Type rettsakt: | Forordning |
| KOM-nr.: | |
| Rettsaktnr.: | (EU) 2022/1930 |
| Basis rettsaktnr.: | |
| Celexnr.: | 32022R1930 |
EFTA-prosessen
| Dato mottatt standardskjema: | 14.07.2022 |
| Frist returnering standardskjema: | 01.01.2023 |
| Dato returnert standardskjema: | 01.01.2023 |
| Dato innlemmet i EØS-avtalen: | 18.03.2023 |
| Nummer for EØS-komitebeslutning: | 61/2023 |
| Tekniske tilpasningstekster: | Nei |
| Materielle tilpasningstekster: | Nei |
| Art. 103-forbehold: | Nei |
Norsk regelverk
| Endring av norsk regelverk: | Ja |
| Høringsstart: | |
| Høringsfrist: | |
| Frist for gjennomføring: | |
| Dato for faktisk gjennomføring: | |
| Dato varsling til ESA om gjennomføring: |