Sakstrinn

  1. Faktanotat
  2. Foreløpig posisjonsnotat
  3. Posisjonsnotat
  4. Gjennomføringsnotat

Opprettet 12.05.2025

Spesialutvalg: Miljø

Dato sist behandlet i spesialutvalg: 15.01.2026

Hovedansvarlig(e) departement(er): Klima- og miljødepartementet

Vedlegg/protokoll i EØS-avtalen: Vedlegg XX. Miljø

Kapittel i EØS-avtalen: III. Luft

Status

Gjennomføringsforordningen ble publisert i EUs rettstidende 18. mars 2025, trådte i kraft 19. mars 2025 og fikk anvendelse i EU 28. mars 2025.

Rettsakten er en gjennomføringsrettsakt til forordning (EU) 2023/956 (CBAM-forordningen) som skal innlemmes i EØS-avtalen.

Bakgrunn

CBAM – EUs regelverk for justering av karbonpris ved import av varer- er et nytt virkemiddel som priser utslipp av klimagasser fra produksjon av bestemte varer som importeres til det indre markedet fra land utenfor EØS-området. Dette gjelder varer fra sektorene sement, gjødsel, aluminium, jern og stål, hydrogen og elektrisitet.Målet er å motvirke karbonlekkasje. Karbonlekkasje er en betegnelse på at bedrifter, investeringer, aktivitet eller utslipp flyttes til land, eller erstattes av produkter fra bedrifter i land, som har mindre ambisiøs klimapolitikk og lavere prising av klimagassutslipp. CBAM skal samtidig motivere land utenfor EØS til å kutte sine utslipp, og innebærer at det settes en pris på utslipp fra visse varer produsert i tredjeland når de importeres til EØS. Prisen tilsvarer kvoteprisen i EUs klimakvotesystem (EU ETS) som produsenter i EØS-området må betale for utslipp fra produksjonen av tilsvarende varer. For mer informasjon, se EØS-notat om forordning (EU) 2023/956 (CBAM-forordningen).

Forordning (EU) 2025/486 om vilkår og prosedyrer for å bli autorisert CBAM-deklarant  (heretter autoriseringsforordningen) er gitt med hjemmel i CBAM-forordningen artikkel 5 nr. 8 og artikkel 17 nr. 10. Autorisasjonsforordningen gir utfyllende bestemmelser til CBAM-forordningens bestemmelser om autorisasjon av CBAM-deklaranter og bidrar til å klargjøre innholdet i rettigheter og forpliktelser knyttet til autorisasjon, både for CBAM-deklaranter og ansvarlig myndighet.

Sammendrag av innhold

Søknad (artikkel 1, 2)

Søknad om å bli autorisert som CBAM-deklarant skal sendes elektronisk i CBAM-registeret. Søknaden skal inneholde sentrale opplysninger om selskapet som skal autoriseres og dets virksomhet, samt egenerklæring («declaration of honour») om at selskapet driver seriøst, og hvor mye av de ulike varene importøren har planlagt å importere i inneværende og påfølgende år, jf. CBAM-forordningen artikkel 5 nr. 5. Søkeren skal informere ansvarlig myndighet dersom informasjonen som er gitt i søknaden, endres. 

Ansvarlig myndighets vurdering av søknaden (artikkel 4 og 5)

Ansvarlig myndighet skal vurdere søknaden innen 120 dager etter at søknaden er mottatt. Ved vurdering av om vilkårene for autorisasjon i CBAM-forordningen artikkel 17 nr. 2 er oppfylt, kan ansvarlig myndighet ta i betraktning ekspertkonklusjoner, konklusjoner fra tredjeparter og revisjoner lagt frem av søkeren. Hvis det er nødvendig, kan ansvarlig myndighet be søkeren om tilleggsinformasjon. I et slikt tilfelle skal ansvarlig myndighet vurdere søknaden innen 180 dager etter mottatt søknad. Ansvarlig myndighet skal dokumentere vurderingen og resultatet.

Potensielt avslag på søknaden og klage (artikkel 6)

Når ansvarlig myndighet vurderer å gi avslag på søknaden, skal den varsle søkeren og gi søkeren mulighet til å kommentere på den foreløpige vurderingen. Søkerens frist til å gi tilbakemelding skal ikke overstige 30 kalenderdager. Hvis ansvarlig myndighet deretter avslår søknaden, og søkeren klager, skal ansvarlig myndighet registrere klagen og resultatet av denne i CBAM-registeret.

Dato for ikrafttredelse for avgjørelse om søknad (artikkel 7)

Avgjørelse om søknaden får virkning fra den datoen ansvarlig myndighet registrerer avgjørelsen i CBAM-registeret og søkeren underrettes om den i CBAM-registeret. Det samme gjelder hvis det er krevd garanti etter CBAM-forordningen artikkel 17 nr. 5 fordi søkeren ikke har vært etablert i de to foregående regnskapsårene før søknaden ble inngitt.

Identifikasjon av importører av elektrisitet (artikkel 8)

For aktører som tildeles overføringskapasitet for import av elektrisitet gjennom eksplisitt auksjon, er det ikke krav om å søke om godkjenning etter vanlig prosedyre, jf. CBAM-forordningen artikkel 5 nr. 4. I stedet er det gitt regler om at disse skal identifisere seg for ansvarlig myndighet, og legge frem dokumentasjon, jf. artikkel 8. Dokumentasjonen skal blant annet inneholde tolldeklarasjon for importert elektrisitet og en indikasjon på at vedkommende har fått allokert overføringskapasitet for import av elektrisitet i tråd med CBAM-forordningen artikkel 5 nr. 4.

Vilkår for å bli autorisert (artikkel 9 og 10)

Ikke involvert i alvorlige og gjentatte overtredelser

CBAM-forordningen artikkel 17 nr. 2 bokstav a stiller som vilkår at søkeren ikke har vært involvert i alvorlige eller gjentatte brudd på tollovgivning, skattelovgivning, markedsmisbruksregler eller CBAM-regelverket. Autorisasjonsforordningen artikkel 9 spesifiserer at dette gjelder søkeren, de personene som er ansvarlige for søkerens CBAM-forpliktelser, de personene som er ansvarlige for søkeren, og de personene som utøver kontroll over søkerens ledelse. For samtlige personer er det krav om at det de siste tre årene før innlevert søknad, verken er truffet avgjørelse etter administrative eller rettslige prosedyrer hvor det er konkludert med slike alvorlige eller gjentatte brudd. Videre er det krav om at det ikke er registrert alvorlige straffbare handlinger i forbindelse med deres økonomiske aktivitet de fem siste årene før innlevert søknad. Hvis det er nødvendig for å fastslå om dette er tilfellet, ber ansvarlig myndighet om politiattest eller et annet dokument som viser rullebladet til søkeren. Kun hvis det er relevant for behandling av klage på avslag, kan ansvarlig myndighet oppbevare politiattester, og kun den tiden det tar å behandle klagen. Tilgangen til politiattester skal begrenses.

Finansiell og operasjonell kapasitet 

CBAM-forordningen artikkel 17 nr. 2 bokstav b stiller som vilkår for godkjenning at søkeren har finansiell og operasjonell kapasitet til å oppfylle forpliktelsene etter CBAM-regelverket. Artikkel 10 i autorisasjonsforordningen spesifiserer at finansiell og operasjonell kapasitet krever at søkeren ikke er under konkursbehandling, at søkeren ikke har vesentlige restanser med betaling av toll, skatt og avgift i forbindelse med import av varer, at søkeren kan vise ved angivelse av regnskapstall at den har tilstrekkelig økonomisk grunnlag og at søkeren har en administrativ organisasjon som kan ivareta CBAM-forpliktelsene. Ansvarlig myndighet skal vurdere dette på grunnlag av informasjonen og eventuelle dokumenter som er fremlagt i søknaden.

Høringsrunde om søknad (artikkel 11,12 og 3)

CBAM-forordningen artikkel 17 nr. 1 fastsetter at ansvarlig myndighet skal konsultere ansvarlig myndighet i de andre medlemsstatene og Kommisjonen ved behandling av søknad om å bli autorisert CBAM-deklarant. Endringsforordningen om forenklinger (EU) 2025/2083 endrer dette ved at ansvarlig myndighet kan velge å konsultere relevante parter ved behov.

Høringsrunden skal i henhold til autorisasjonsforordningen artikkel 11 omfatte om (1) de konsulterte partene har motforestillinger til å godkjenne CBAM-importøren, (2) søkeren har levert søknad om autorisasjon i deres medlemsstat, (3) søkeren er godkjent i deres medlemsstat, og (4) søkeren har fått en autorisasjon tilbakekalt i deres medlemsstat. Den konsulterte parten skal registrere slik informasjon i CBAM-registeret. Ansvarlig myndighet kan be om tilleggsinformasjon og dokumentasjon fra de konsulterte partene. Slik informasjon skal gis innen 5 virkedager.

Ansvarlig myndighet skal sette en frist for høringsrunden, som ikke skal overstige 5 eller 15 virkedager, avhengig av CBAM-importørens estimerte årlige volum av import, jf. artikkel 12 nr. 2 og 3.  Dersom de konsulterte partene ikke svarer innen fristen, anses vilkårene oppfylt. Den ansvarlige myndigheten skal informere andre ansvarlige myndigheter og Kommisjonen dersom søkeren trekker tilbake søknaden etter at høringsrunden er startet, jf artikkel 3.

Garanti (artikkel 13, 14, 15 og 16)

Ansvarlig myndighet skal kreve garanti når søkeren har etablert seg i landet senere enn to regnskapsår før innlevert søknad, jf. CBAM-forordningen artikkel 17 nr. 5. Garantien skal registreres i CBAM-registeret og ansvarlig myndighet skal overvåke garantien, jf. artikkel 13 og 14.  CBAM-deklaranten skal til enhver tid sikre at garantien er tilstrekkelig til å dekke antatt mengde CBAM-sertifikater virksomheten vil bli avkrevd for den forventede fremtidige importmengden. Ansvarlig myndighet skal revurdere garantibeløpet, og skal hvis nødvendig kreve at den justeres. Hvis CBAM-deklaranten ikke justerer garantien innen fristen, skal ansvarlig myndighet starte prosess med å tilbakekalle autorisasjonen, jf artikkel 16.

Ansvarlig myndighet skal orientere Kommisjonen hvis den aksepterer andre former for garanti enn bankgaranti.

Revurdering av status som autorisert CBAM-deklarant (artikkel 18 og 19)

Ansvarlig myndighet skal periodevis revurdere statusen som autorisert CBAM-deklarant i følgende tilfeller: (a) informasjon som den autoriserte CBAM-deklaranten har gitt er endret, (b) ansvarlig myndighet har informasjon som indikerer at CBAM-deklaranten ikke har tilstrekkelig antall CBAM-sertifikater på konto i CBAM-registeret som angitt i CBAM-forordningen artikkel 22 nr. 2, (c) ansvarlig myndighet har informasjon som indikerer at vilkårene i CBAM-forordningen artikkel 17 nr. 2 ikke er oppfylt, og (d) EORI-nummeret er ikke lenger gyldig. Ansvarlige myndigheter i andre medlemsstater og Kommisjonen skal informere den ansvarlige myndigheten som har innvilget status som autorisert CBAM-deklarant, dersom CBAM-deklaranten har vært involvert i alvorlig eller gjentatte brudd på tollovgivning, skattelovgivning eller markedsmisbruksregler.

Ansvarlig myndighet skal varsle CBAM-deklaranten dersom de konkluderer med at det må gjøres justeringer av statusen som autorisert CBAM-deklarant, og gi denne mulighet til å uttale seg innen 30 kalenderdager. Hvis ansvarlig myndighet deretter konkluderer med at vilkårene for autorisasjon ikke lenger er oppfylt, med høyde for uttalelsene om saken fra CBAM-deklaranten, skal den starte prosess med å tilbakekalle autorisasjonen.

Tilbakekall av autorisasjon (artikkel 20-27)

En CBAM-deklarant kan selv be om tilbakekall av autorisasjonen (frivillig tilbakekall), og skal i så fall gi en begrunnelse og angi fra hvilken dato tilbakekallet skal ha virkning. Før ansvarlig myndighet har truffet vedtak, kan CBAM-deklaranten til enhver tid trekke tilbake anmodningen om tilbakekall, jf. artikkel 21.

Når ansvarlig myndighet har til hensikt å tilbakekalle en autorisasjon, skal den vurdere vilkårene i CBAM-forordningen artikkel 17 nr. 8, som inkluderer om CBAM-deklaranten har vært involvert i alvorlige og gjentatte overtredelser av tollovgivning mv., har operasjonell og finansiell kapasitet til å ivareta CBAM-forpliktelsene, har stilt tilstrekkelig garanti, og om søkeren har vært involvert i alvorlig eller gjentatte brudd på plikten til å levere CBAM-sertifikater eller plikten til å sikre tilstrekkelig antall CBAM-sertifikater på kontoen i CBAM-registeret. Ved vurderingen av brudd på pliktene knyttet til CBAM-sertifikater skal ansvarlig myndighet ta i betraktning om CBAM-deklaranten kan levere eller sikre tilstrekkelig antall CBAM-sertifikater, dennes forsettlige eller uaktsomme atferd, tidligere atferd, graden av samarbeid for å bringe overtredelsen eller gjentatt atferd til opphør, og om CBAM-deklaranten frivillig har truffet tiltak for å sikre at lignende overtredelser ikke begås i fremtiden. Ansvarlig myndighet kan be CBAM-deklaranten om å fremlegge ytterligere opplysninger eller kommentarer.

CBAM-deklaranten har rett til å bli hørt før autorisasjonen kalles tilbake, jf. artikkel 27. Ansvarlig myndighet skal informere aktøren om hvilke dokumenter og informasjon beslutningen baseres på og hvilken frist som gjelder. Denne skal ikke overstige 15 virkedager. Ansvarlig myndighet kan også beslutte å trekke tilbake autorisasjonen umiddelbart dersom (a) vurderingen av vilkårsbrudd tilsier det, (b) CBAM-deklarantens økonomiske virksomhet er opphørt eller (c) beslutningen om å tildele autorisasjonen var truffet på uriktig eller ufullstendig informasjon og CBAM-deklaranten visste eller burde visst dette, jf. artikkel 25.  

Før beslutningen treffes, skal ansvarlig myndighet innlede høringsrunde i elektronisk format i CBAM-registeret, og kan kreve tilleggsinformasjon og dokumentasjon fra de konsulterte partene dersom dette er nødvendig. Høringsrunden skal vare maksimalt 15 virkedager fra ansvarlig myndighet har angitt hvilke vilkår og kriterier som de konsulterte partene skal vurdere, jf artikkel 26. I endringsforordningen om forenklinger er denne konsultasjonen frivillig.

Ansvarlig myndighet skal informere CBAM-deklaranten, Kommisjonen og de andre ansvarlige myndighetene om tilbakekallet av statusen som autorisert CBAM-deklarant i CBAM-registeret. Tilbakekallingen har virkning fra dagen etter at beslutningen er kunngjort i CBAM-registeret. Både ved tilbakekall initiert av CBAM-deklaranten og av ansvarlig myndighet skal CBAM-kontoen ha status som «lukket» i fem år etter tilbakekallet. Deretter skal CBAM-kontoen stenges permanent. Ved umiddelbar tilbaketrekking skal autorisasjonsstatusen i CBAM-registeret endres til «tilbakekalt».

Dersom CBAM-deklaranten klager på beslutningen om tilbakekall, skal ansvarlig myndighet registrere denne og resultatet i CBAM-registeret. Klagen har ikke oppsettende virkning på beslutningen om å tilbakekalle autorisasjonen, jf artikkel 27.

CBAM-deklaranten som har fått autorisasjonen tilbakekalt, har plikt til å levere CBAM-erklæring etter en måned, i henhold til CBAM-forordningen artikkel 6 for varer som er importert før tilbakekallelsen. Dersom CBAM-deklaranten ikke er i stand til å overholde plikten skal ansvarlig myndighet orienteres. Så lenge plikten er oppfylt, kan det til enhver tid søkes på nytt om autorisasjon, jf. artikkel 20.

Beskyttelse av personopplysninger (artikkel 28)

Personopplysninger som omhandlet i forordningen og registrert i CBAM-registeret skal behandles med det formål å tildele eller tilbakekalle status som autorisert CBAM-deklarant. Det vil ikke registreres særlige kategorier av personopplysninger som definert i personvernforordningen (EU) 2016/679 artikkel 9, og artikkel 10 i forordning (EU) 2018/1725 om beskyttelse av fysiske personer i forbindelse med behandling av personopplysninger i Unionens institusjoner, organer, kontorer og agenturer og om fri utveksling av slike opplysninger. Sistnevnte forordning omhandler kun EU organer og omfattes ikke av EØS-avtalen. 

Merknader
Rettslige konsekvenser

Autorisasjonsforordningen er hjemlet i forordning (EU) 2023/956 (CBAM-forordningen) artikkel 5 nr. 4, som igjen er hjemlet i Traktaten om Den europeiske unions virkemåte (TEUV) artikkel 192.

Autorisasjonsforordningen anses for å være EØS-relevant og vil inntas i vedlegg XX til EØS-avtalen, slik som CBAM-forordningen. Departementet vurderer om det er behov for tilpasninger og vil snarlig oppta forhandlinger med de andre EFTA-statene og EU-siden om utkast til EØS-komitebeslutning.Autoriseringsforordningen vil gjennomføres i norsk rett gjennom forskrift hjemlet i forslag til ny CBAM-lov. Departementet vurere også om det må lages supplerende regler til forordningen og om det er nødvendig med unntak fra eller endringer i annen lovgivning.

Økonomiske og administrative konsekvenser

Autorisasjonsforordningen medfører ikke økonomiske eller administrative konsekvenser ut over det som allerede følger av CBAM-forordningen.

Det antas at rundt 350 aktører må godkjennes som CBAM-deklarant for å importere CBAM-varer. I endringsforordning om forenklinger er det unntak for aktører som importerer mindre enn 50 tonn CBAM-varer per år, foruten elektristet og hydrogen. Aktører som importerer elektrisitet og hydrogen må godkjennes som CBAM-deklaranat uavhengig av mengde. Søknadsbehandlingen vil medføre nye arbeidsoppgaver for ansvarlige myndigheter, som i Norge vil være Miljødirektoratet og Skatteetaten. I tillegg  må det også regnes med arbeid knyttet til behandling av klager der søknad om godkjenning blir avslått

Arbeidet med å revurdere statusen som CBAM-deklaranten og eventuelt tilbakekall av denne vil også kreve ressurser av ansvarlig myndighet, både med hensyn til gjennomgang av opplysningene som ligger til grunn for revurderingen og saksbehandlingsprosesser knyttet til varsel, gjennomgang av tilsvar og eventuelt vedtak om tilbakekall av godkjenningen og klagebehandling.

For søker vil det kreve tid og ressurser til å sette seg inn i relevant regelverk, fremskaffe den påkrevde informasjonen, og gjøre seg kjent med den tekniske innsendelsen i CBAM-registeret. I tillegg må det påregnes ressursbruk knyttet til dialog med ansvarlig myndighet i forbindelse med eventuell revurdering og tilbakekall av godkjennelsen. For søker som ikke var etablert de to regnskapsårene forut for året hvor søknaden fremsettes, vil det påløpe kostnader for å stille bankgaranti. 

Sakkyndige instansers merknader

Rettsakten ble sist behandlet i SU Miljø på skriftlig prosedyre 11.12.25 til 15.01.26.

Klima- og miljødepartementet har kontakt med næringslivet i gjennomføringen av CBAM-forordningen og tilhørende rettsakter, og det gjøres løpende vurderinger av gjennomføringsløsninger og deres innvirkning på norske aktører.

Klima- og miljødepartementet sendte regjeringens forslag til ny lov om justering av karbonpris ved import av varer til EØS (CBAM-loven) på høring 24. oktober 2025. Lovforslaget har som formål å gjennomføre forordning (EU) 2023/956 (CBAM-forordningen) i norsk rett. Den skal samtidig etablere nødvendige hjemler for forvaltning av forordningen i forskrift, samt gjennomføre forventede underliggende rettsakter i forskrift, når disse innlemmes i EØS-avtalen. Gjennomføringsforordningen om vilkår og prosedyrer for å bli autorisert CBAM-deklarant er en av disse. Frist for å sende høringssvar var 2. januar 2026.

Vurdering

EØS/EFTA-statene har akseptert at CBAM-forordningen kan innlemmes i EØS-avtalens del om det forpliktende samarbeidet (vedlegg XX Miljø). Det er pågående dialog med Kommisjonen og de andre EØS/EFTA-statene om innlemmelse i EØS-avtalen. Nødvendige tilpasninger til CBAM-forordningen er en del av denne vurderingen. Autoriseringsforordningen må følgelig vurderes under den forutsetning av at CBAM-forordningen er EØS-relevant.

Klima- og miljødepartementet vurderer at autorisasjonsforordningen er nødvendig for gjennomføringen av CBAM-forordningen. Det er ikke identifisert elementer ved gjennomføringsforordningen som tilsier at den ikke er EØS-relevant.

Andre opplysninger

Den 10. desember 2025 ble en endringsrettsakt til autorisasjonsforordningen publisert, forordning (EU) 2025/2549. Hovedendringene innebærer at en søker som har registrert seg i CBAM-registeret før 31. mars 2026 kan fortsette å importere CBAM-varer inntil en beslutning om søknaden har blitt tatt, og at konsultasjonsprosedyren for å vurdere om en autorisasjon skal gis eller trekkes blir valgfri. Endringene er i all hovedsak en oppfølging av endringene i endringsforordning (EU) 2025/2083 til CBAM-forordningen (endringsforordningen om forenklinger).

Nøkkelinformasjon

Institusjon: Kommisjonen
Type rettsakt: Forordning
KOM-nr.:
Rettsaktnr.: (EU) 2025/486
Basis rettsaktnr.: (EU) 2023/956
Celexnr.: 32025R0486

EFTA-prosessen

Dato mottatt standardskjema: 23.04.2025
Frist returnering standardskjema: 13.08.2025
Dato returnert standardskjema: 24.06.2025
EØS-relevant: Ja
Akseptabelt: Ja
Tekniske tilpasningstekster: Nei
Materielle tilpasningstekster: Nei
Art. 103-forbehold: Ja

Norsk regelverk

Endring av norsk regelverk: Ja
Høringsstart:
Høringsfrist:
Frist for gjennomføring:

Lenker