vet-TSE
Kommisjonens gjennomføringsbeslutning (EU) 2025/2208 av 31. oktober 2025 om endring av vedlegget til vedtak 2007/453/EF med hensyn til BSE-statusen til visse regioner i Storbritannia
Commission Implementing Decision (EU) 2025/2208 of 31 October 2025 amending the Annex to Decision 2007/453/EC as regards the BSE status of certain regions of the United Kingdom
EØS-notat | 14.11.2025 | EØS-notatbasen
Sakstrinn
- Faktanotat
- Foreløpig posisjonsnotat
- Posisjonsnotat
- Gjennomføringsnotat
Opprettet 04.11.2025
Spesialutvalg: Matområdet
Dato sist behandlet i spesialutvalg:
Hovedansvarlig(e) departement(er): Landbruks- og matdepartementet
Vedlegg/protokoll i EØS-avtalen: Vedlegg I. Veterinære og plantesanitære forhold
Kapittel i EØS-avtalen: I. Veterinære forhold
Status
Rettsakten er vedtatt i EU.
Rettsaktene er under vurdering i EØS/EFTA-statene.
Sammendrag av innhold
Vedtak 2007/453/EF listefører land og soner i EU, EFTA og visse tredjeland når det gjelder deres BSE-status i følgende kategorier: neglisjerbar, kontrollerbar og ubestemt risiko for å ha BSE (kugalskap). Oppdateringen gjelder følgende soner i Storbritannia: England, Wales og Skottland, som alle går fra kontrollerbar til neglisjerbar risiko.
Det er Verdens dyrehelseorganisasjon, WOAH, som vurderer søknader og kategoriserer landene/sonene. Den aktuelle endringen har bakgrunn i WOAH-resolusjon av 29. mai 2025.
EU innlemmer vurderingene fra WOAH fortløpende, og vedlegget til vedtak 2007/453/EF foreslås nå oppdatert.
Merknader
Rettslige konsekvenser
Når rettsakten er tatt inn i EØS-avtalen, vil den gjennomføres i norsk rett ved inkorporasjon i forskrift nr. 595 av 30. mars 2004 om overførbare spongiforme encefalopatier (TSE).
Økonomiske og administrative konsekvenser
Rettsakten forventes ikke å få vesentlige økonomiske eller administrative konsekvenser for myndigheter og næringen. Av den grunn har næringen og bransjen ikke vært involvert i vurderingen av rettsakten.
Rettsakten inneholder heller ingen særlige EØS-rettslige problemstillinger.
Sakkyndige instansers merknader
Rettsakten har vært vurdert av Mattilsynet og ansvarlig(e) departement(er). Siden rettsakten følger EFTAs hurtigprosedyre har den ikke vært behandlet i Spesialutvalget for matområdet. Rettsakten vurderes som EØS-relevant og akseptabel.
Vurdering
Mattilsynet anser rettsakten som EØS-relevant og akseptabel.
Andre opplysninger
Nøkkelinformasjon
| Institusjon: | Kommisjonen |
| Type rettsakt: | Vedtak/beslutning |
| KOM-nr.: | KOM(2025)7264 |
| Rettsaktnr.: | (EU)2025/2208 |
| Basis rettsaktnr.: | 2007/453 |
| Celexnr.: | 32025D2208 |
EFTA-prosessen
| Dato mottatt standardskjema: | 24.10.2025 |
| Frist returnering standardskjema: | 05.12.2025 |
| Dato returnert standardskjema: | |
| EØS-relevant: | Ja |
| Akseptabelt: | Ja |
| Tekniske tilpasningstekster: | Nei |
| Materielle tilpasningstekster: | Nei |
| Art. 103-forbehold: | Nei |
Norsk regelverk
| Endring av norsk regelverk: | Ja |
| Høringsstart: | |
| Høringsfrist: | |
| Frist for gjennomføring: |