Plantevernmiddelrester MRL D107990/02 (acequinocyl, klormekvat, metalaksyl-M, pyraklostrobin, sulfoksaflor og trifloksystrobin)
Kommisjonsforordning (EU) .../... av XXX som endrer vedlegg II og III til forordning (EF) No 396/2005 av Europaparlamentet og Rådet vedrørende grenseverdier for acekvinocyl, klormekvat, metalaksyl-M, pyraklostrobin, sulfoksaflor og trifloksystrobin i eller på visse produkter
Commission Regulation (EU) / of XXX amending Annexes II and III to Regulation (EC) No 396/2005 of the European Parliament and of the Council as regards maximum residue levels for acequinocyl, chlormequat, metalaxyl-M, pyraclostrobin, sulfoxaflor and trifloxystrobin in or on certain products
EØS-notat | 04.12.2025 | EØS-notatbasen
Sakstrinn
- Faktanotat
- Foreløpig posisjonsnotat
- Posisjonsnotat
- Gjennomføringsnotat
Opprettet 30.10.2025
Spesialutvalg: Matområdet
Dato sist behandlet i spesialutvalg:
Hovedansvarlig(e) departement(er): Helse- og omsorgsdepartementet / Landbruks- og matdepartementet / Nærings- og fiskeridepartementet
Vedlegg/protokoll i EØS-avtalen: Vedlegg I. Veterinære og plantesanitære forhold
Kapittel i EØS-avtalen: II. Fôrvarer
Status
Utkast til rettsakten er sendt til Europaparlamentet og Rådet for godkjenning. Regelverksutkastet er under vurdering i EØS-landene.
Sammendrag av innhold
Acekvinocyl, klormekvat, metalaksyl-M, pyraklostrobin, sulfoksaflor og trifloksystrobin er godkjent som aktive stoffer (plantevernmidler) i EU/EØS. Av disse inngår metalaxyl-M, klormekvat, pyraklorstrobin og trifloksystrobin i preparater som er godkjent brukt i Norge. Endringene i grenseverdier som innebærer at det fastsettes noen høyere grenseverdier for noen produkter for disse stoffene skjer på bakgrunn av MRL-søknader.
For acekvinocyl fastsettes det en ny grenseverdi for jordbær på 0,3 mg/kg på bakgrunn av en MRL-søknad. For klormekvat fastsettes det en ny grenseverdien på 30 mg/kg for havre på bakgrunn av en MRL-søknad. For metalaksyl-M fastsettes det en ny grenseverdi på 0,1 mg/kg for honning og andre apikultur-produkter på bakgrunn av en MRL-søknad. For pyraklostrobin fastsettes det en ny grenseverdi for sukkermais (0,09 mg/kg) på bakgrunn av en MRL-søknad.
For sulfoxaflor fastsettes det nye grenseverdier for okra, vårsalat, bredbladet endiv, karse og andre spirer og skudd, vårkarse, salatsennep/ruccola, sareptasennep, spede bladvekster (inkludert brassica-arter), portulakk, bladbete, brønnkarse, kjørvel, gressløk, persille, salvie, rosmarin, timian, basilikum, spiselige blomster, laurbærblad og estragon på bakgrunn av en MRL-søknad.
For trifloksystrobin fastsettes det nye grenseverdier for bordoliven, oliven til oljeproduksjon, linfrø, selleri, artisjokk, purre, urteekstrakt fra blomster, urteekstrakt fra blader og urter og frø-krydder på bakgrunn av MRL-søknader. For trifloksystrobin i linfrø, ble den nye grenseverdien fastsatt på bakgrunn søknad om importtoleranse knyttet til godkjent bruk i Canada.
Merknader
Rettslige konsekvenser
Rettsakten krever endring i norsk forskrift 18. august 2009 nr. 1117 om rester av plantevernmidler i næringsmidler og fôrvarer.
Økonomiske og administrative konsekvenser
Mattilsynet anser at endringene er minimale og at rettsakten
- ikke får vesentlige økonomiske konsekvenser verken for næringen eller Mattilsynet
- ikke får vesentlige administrative konsekvenser for Mattilsynet
Sakkyndige instansers merknader
Rettsakten har vært vurdert av Mattilsynet og ansvarlig(e) departement(er). Siden rettsakten følger EFTAs hurtigprosedyre har den ikke vært behandlet i Spesialutvalget for matområdet. Rettsakten vurderes som EØS-relevant og akseptabel.
Vurdering
Helserisiko er alltid vurdert når MRL for rester av plantevernmidler fastsettes. EFSA har i forkant av vedtakene vurdert nødvendigheten av å endre grenseverdiene opp mot hensynet til forbrukernes sikkerhet. I EFSAs vurderinger for de respektive stoffene har EFSA konkludert med anbefalte MRLer for enkeltprodukter. I disse vurderingene blir det tatt hensyn til både langtidseksponering og akutt giftighet. Forutsatt lovlig bruk og rester under grenseverdiene vil dette da ikke utgjøre noen helsefare for forbruker. Det er da tatt hensyn til den nyeste kunnskapen om stoffenes toksikologiske egenskaper i vurderingene. Det minste nivå hvor det påvises en langtidsvirkning eller minste nivå hvor det blir påvist akutt helserisiko, danner alltid grunnlag for fastsettelse av grenseverdier.
Mattilsynet vurderer at de nye grenseverdiene er fastsatt slik at hensynet til forbrukernes helse er ivaretatt. Mattilsynet anser rettsakten som EØS-relevant og akseptabel. MRL-ene er vurdert med hensyn til forbrukernes trygghet på bakgrunn av inntaksdata fra 27 europeiske forbrukergrupper, og disse er etter dagens kunnskap vurdert å ikke medføre noen helsefare for forbrukere. EFSA-vurderingene støtter de nye MRL-ene som er fastsatt i denne forordningen.
Fordi rettsakten kun fastsetter høyere grenseverdier på bakgrunn av MRL-søknader vil ikke endringene ha noen for konsekvenser for norske godkjenninger av plantevernmiddelpreparater og heller ingen negative konsekvenser for import av næringsmidler og fôr.
Andre opplysninger
De nye grenseverdiene vil gjelde i EU 20 dager etter kunngjøring på EUs Official Journal. I Norge vil de nye grenseverdiene gjelde umiddelbart etter at de fastsettes i norsk regelverk (plantevernmiddelrestforskriften).
Detaljer om endringene i MRL kan ved enkle søk finnes i EU Pesticides database der man kan man endringer av MRL for den enkelte kombinasjon av plantevernmiddel og produkt:
https://ec.europa.eu/food/plant/pesticides/eu-pesticides-database/public/?event=homepage&language=EN
Nøkkelinformasjon
| Type sak | Regelverk i utvikling/komiteer/arbeidsgrupper under kommisjonen |
| KOM-nr.: | |
| Basis rettsaktnr.: | 396/2005 |
Norsk regelverk
| Høringsstart: | 12.12.2025 |
| Høringsfrist: | 30.01.2026 |
| Frist for gjennomføring: |