CLP/forenklingspakken/endring av anvendelsesdatoer og overgangsbestemmelser
Europaparlaments- og rådsforordning (EU) 2025/2439 av 26 november 2025 om endring av forordning (EU) 2024/2865 med hensyn til anvendelsesdatoer og overgangsbestemmelser
Regulation (EU) 2025/2439 of the European Parliament and of the Council of 26 November 2025 amending Regulation (EU) 2024/2865 as regards dates of application and transitional provisions
EØS-notat | 04.12.2025 | EØS-notatbasen
Sakstrinn
- Faktanotat
- Foreløpig posisjonsnotat
- Posisjonsnotat
- Gjennomføringsnotat
Opprettet 09.09.2025
Spesialutvalg: Handelsforenklinger / Kjemikalier
Dato sist behandlet i spesialutvalg:
Hovedansvarlig(e) departement(er): Klima- og miljødepartementet
Vedlegg/protokoll i EØS-avtalen: Vedlegg II. Tekniske forskrifter, standarder, prøving og sertifisering
Kapittel i EØS-avtalen: XV. Farlige stoffer
Status
EU-kommisjonen la frem forslaget til denne forordningen 8. juli 2025 som en del av forenklingspakken for kjemikalier. Forslaget ble videre diskutert i Parlamentet og Rådet, og vedtatt i EU 26. november 2025.
Sammendrag av innhold
Bakgrunn
Forordning (EF) nr. 1272/2008 stiller krav til klassifisering, merking og emballering av stoffer og stoffblandinger (CLP). En revisjon av CLP ble annonsert i den europeiske kjemikaliestrategien for bærekraft i 2020 og ble vedtatt som forordning (EU) 2024/2865 i EU i 2024. 8. juli 2025 la EU-kommisjonen frem en forenklingspakke for kjemikalier (Omnibus VI) som inneholder to regelverksforslag. Begge disse forslagene berører krav i CLP-revisjonen.
Dette EØS-notatet omhandler den ene forordningen (forslag KOM(2025)526) i forenklingspakken for kjemikalier. Denne forordningen har som formål å justere anvendelsesdatoer og overgangsbestemmelser i forordning (EU) 2024/2865. Bakgrunnen er behovet for økt forutsigbarhet og tilpasningstid for næringslivet, spesielt for små og mellomstore bedrifter (SMEer), som har uttrykt bekymring for de korte fristene i den opprinnelige forordningen. Det er også hensiktsmessig å utsette disse datoene fordi den andre forenklingsrettsakten endrer noen av kravene i CLP som kom med forordning (EU) 2024/2865.
Hovedinnhold
Denne forordningen innebærer utsatt dato for anvendelse for flere nye krav i forordning (EU) 2024/2865 til 1. januar 2028.
Kravene og artiklene i CLP dette gjelder er:
- Formateringskrav for etiketter (artikkel 31(3) og deler av vedlegg I)
- Krav til reklame og fjernsalg (artikkel 48 og 48a)
- Oppdatering av informasjon på etiketter (artikkel 30)
- Regler for merking av drivstoffpumper (deler av vedlegg II)
For de samme kravene gjelder det også en overgangsordning i forordning (EU) 2024/2865 som lar virksomheten tilpasse seg de nye kravene. Datoene for overgangsordningene er også endret for å tilpasse til de utsatte datoene for anvendelse.
Les mer om CLP-revisjonen, og artiklene over, i rettsakten som reviderer CLP-forordningen: Regulation - EU - 2024/2865 - EN - EUR-Lex og i EØS-notatet for CLP-revisjonen: Revidert CLP-forordning - regjeringen.no.
Merknader
Rettslige konsekvenser
Hovedrettsakten, forordning (EF) nr. 1272/2008 om klassifisering, merking og emballering av stoffer og stoffblandinger (CLP), er innlemmet i EØS-avtalen og gjennomført i norsk rett ved CLP-forskriften. Revisjonen av CLP, forordning (EU) 2024/2865, er ikke innlemmet i EØS-avtalen ennå. Forordningen som er foreslått, endrer forordning (EU) 2024/2865, og vil i likhet med denne gjennomføres i CLP-forskriften § 1 etter innlemmelse i EØS-avtalen.
Økonomiske og administrative konsekvenser
Norske virksomheter som berøres av revisjonen av CLP-forordningen vil få tilsvarende kostnader som virksomhetene i EU-landene. Norske virksomheter blir forpliktet til å følge regelverket, som blir felles for virksomheter som opererer i EU/EØS-markedet. Tilsvarende vil europeiske virksomheter som bringer kjemikalier i omsetning i Norge måtte møte de nye kravene. De aller fleste norske virksomheter som framstiller, omsetter eller benytter kjemikalier i sin produksjon opererer internasjonalt. Dersom disse virksomhetene fortsatt ønsker å ha tilgang til det europeiske markedet, må de oppfylle kravene i EU-regelverket, uavhengig av om reglene gjennomføres i Norge eller ikke. De økonomiske og administrative konsekvensene av forordning (EU) 2024/2865 er belyst i EØS-notatet for den forordningen.
Endringene i den foreslåtte rettsakten som utsetter anvendelsesdatoer i forordning (EU) 2024/2865 vil ikke medføre ytterligere administrative eller økonomiske konsekvenser utover endringene som er omtalt EØS-notatet for forordning (EU) 2024/2865, men vil gi aktørene bedre tid til å oppfylle enkelte av kravene i CLP-revisjonen.
Sakkyndige instansers merknader
Dokumenter om endringer i CLP-forordningen legges ut på hjemmesiden til Miljødirektoratet. Norge deltar aktivt i arbeidet i EU knyttet til regelverket, blant annet i komiteer og ekspertgrupper i EU-kommisjonen og kjemikaliebyrået Echa.
Vurdering
Rettsakten er vurdert å være EØS-relevant og akseptabel.
Andre opplysninger
Nøkkelinformasjon
| Institusjon: | Parlament og Råd |
| Type rettsakt: | Forordning |
| KOM-nr.: | KOM(2025)526 |
| Rettsaktnr.: | (EU) 2025/2439 |
| Basis rettsaktnr.: | (EU) 1272/2008 |
| Celexnr.: | 32025R2439 |
EFTA-prosessen
| Dato mottatt standardskjema: | 03.12.2025 |
| Frist returnering standardskjema: | 25.03.2026 |
| Dato returnert standardskjema: | |
| EØS-relevant: | Ja |
| Akseptabelt: | Ja |
| Tekniske tilpasningstekster: | Nei |
| Materielle tilpasningstekster: | Nei |
| Art. 103-forbehold: | Nei |
Norsk regelverk
| Endring av norsk regelverk: | Ja |
| Høringsstart: | |
| Høringsfrist: | |
| Frist for gjennomføring: |