Fôrvarer - tilsetningsstoff
Kommisjonens gjennomføringsforordning (EU) 2025/2590 av 18. desember 2025 om godkjenning av L-valin produsert med Corynebacterium glutamicum KCCM 80365 som et tilsetningsstoff i fôr for alle dyrearter
Commission Implementing Regulation (EU) 2025/2590 of 18 December 2025 concerning the authorisation of L-valine produced with Corynebacterium glutamicum KCCM 80365 as a feed additive for all animal species
EØS-notat | 04.02.2026 | EØS-notatbasen
Sakstrinn
- Faktanotat
- Foreløpig posisjonsnotat
- Posisjonsnotat
- Gjennomføringsnotat
Opprettet 21.01.2026
Spesialutvalg: Matområdet
Dato sist behandlet i spesialutvalg:
Hovedansvarlig(e) departement(er): Landbruks- og matdepartementet / Nærings- og fiskeridepartementet
Vedlegg/protokoll i EØS-avtalen: Vedlegg I. Veterinære og plantesanitære forhold
Kapittel i EØS-avtalen: II. Fôrvarer
Status
Rettsakten er vedtatt i EU.
Rettsaktene er under vurdering i EØS/EFTA-statene.
Sammendrag av innhold
Rettsakten gjelder godkjenning av aminosyren L-valin produsert ved hjelp av en genmodifisert stamme av Corynebacterium glutamicum (KCCM 80365) som ernæringsmessig tilsetningsstoff (aminosyrer, deres salter og analoger) i fôr og drikkevann til alle dyr. Det ble ikke detektert DNA eller levende celler fra mikroorganismen i produktet. Den europeiske myndighet for næringsmiddeltrygghet (EFSA) vurderer tilsetningsstoffet som trygt for dyrehelse, folkehelse og miljø. De gjør oppmerksom på at det er viktig at tilsetningsstoffet gis i rett dose for å dekke dyrenes behov for aminosyren. Ved bruk i drikkevann er det spesielt viktig å passe på aminosyren ikke overdoseres. Tilsetningsstoffet er også en effektiv valinkilde, men for å være effektiv for drøvtyggere må den beskyttes mot nedbrytning i vom.
Merknader
Rettslige konsekvenser
Når rettsakten er tatt inn i EØS-avtalen, vil den gjennomføres i norsk rett ved inkorporasjon i forskrift om tilsetningsstoffer til bruk i fôrvarer, fôrtilsetningsstoff-forskriften.
Økonomiske og administrative konsekvenser
Rettsakten forventes ikke å få vesentlige økonomiske eller administrative konsekvenser for Mattilsynet eller fôrindustrien.
Sakkyndige instansers merknader
Rettsakten har vært vurdert av Mattilsynet og ansvarlig(e) departement(er). Siden rettsakten følger EFTAs hurtigprosedyre har den ikke vært behandlet i Spesialutvalget for matområdet. Rettsakten vurderes som EØS-relevant og akseptabel.
Vurdering
Mattilsynet anser rettsakten som EØS-relevant og akseptabel.
Andre opplysninger
Nøkkelinformasjon
| Institusjon: | Kommisjonen |
| Type rettsakt: | Forordning |
| KOM-nr.: | |
| Rettsaktnr.: | 2025/2590 |
| Basis rettsaktnr.: | 1831/2003 |
| Celexnr.: | 32025R2590 |
EFTA-prosessen
| Dato mottatt standardskjema: | 26.12.2025 |
| Frist returnering standardskjema: | 06.02.2026 |
| Dato returnert standardskjema: | |
| EØS-relevant: | Ja |
| Akseptabelt: | Ja |
| Tekniske tilpasningstekster: | Nei |
| Materielle tilpasningstekster: | Nei |
| Art. 103-forbehold: | Nei |
Norsk regelverk
| Endring av norsk regelverk: | Ja |
| Høringsstart: | 22.12.2025 |
| Høringsfrist: | 16.02.2026 |
| Frist for gjennomføring: |