Fôrvarer-tilsetningsstoff
Kommisjonens gjennomføringsforordning (EU) 2026/1013 av 7. mai 2026 om godkjenning av et preparat av 6-fytase produsert med Aspergillus oryzae DSM 33737 som tilsetningsstoff i fôr til fjørfe til egglegging og avl, grisunger av svinearter, svinearter ment for slakt og avl (innehaver av godkjenning: Novozymes A/S)
Commission Implementing Regulation (EU) 2026/1013 of 7 May 2026 concerning the authorisation of a preparation of 6-phytase produced with Aspergillus oryzae DSM 33737 as a feed additive for poultry for laying or reproduction, piglets of porcine species, porcine species for fattening and porcine species reared for reproduction (holder of authorisation: Novozymes A/S)
EØS-notat | 09.06.2026 | EØS-notatbasen
Sakstrinn
- Faktanotat
- Foreløpig posisjonsnotat
- Posisjonsnotat
- Gjennomføringsnotat
Opprettet 27.05.2026
Spesialutvalg: Matområdet
Dato sist behandlet i spesialutvalg:
Hovedansvarlig(e) departement(er): Landbruks- og matdepartementet
Vedlegg/protokoll i EØS-avtalen: Vedlegg I. Veterinære og plantesanitære forhold
Kapittel i EØS-avtalen: II. Fôrvarer
Status
Rettsakten er vedtatt i EU.
Rettsaktene er under vurdering i EØS/EFTA-statene.
Sammendrag av innhold
Rettsakten gjelder godkjenning av et preparat av 6-fytase produsert av en genmodifisert stamme av Aspergillus oryzae (DSM 33737) som avlsteknisk tilsetningsstoff (fordøyelsesforbedrende middel) i fôr til fjørfe til verping eller avl, smågris og svin til slakt og svin oppdrettet til reproduksjon. Preparatet er godkjent til bruk i fjørfe til slakt og oppdrettet til verping eller avl, purker og fisk i forordning (EU)2024/2177. Med denne godkjenningen vil 6-fytase av Aspergillus oryzae (DSM 33737) være godkjent til bruk i fôr til alle fjørfe, alle svinearter og all fisk. Det ble ikke funnet levende celler eller rDNA fra den genmodifiserte mikroorganismen i produktet. Preparatet finnes i flytende og fast form. Den europeiske myndighet for næringsmiddeltrygghet (EFSA) vurderer preparatet som trygt for dyrehelse, folkehelse og miljø. Tidligere kunne ikke EFSA konkludere på effekt i alle fjørfe og svinearter. Søker har levert ytterligere data som EFSA har vurdert som tilstrekkelig for å vise at preparatet har effekt som fordøyelsesforbedrende middel i fôr til alle fjørfe og alle svinearter med minsteinnhold på 200 FTY/kg fullfôr.
Merknader
Rettslige konsekvenser
Når rettsakten er tatt inn i EØS-avtalen, vil den gjennomføres i norsk rett ved inkorporasjon i forskrift om tilsetningsstoffer til bruk i fôrvarer, fôrtilsetningsstoff-forskriften.
Økonomiske og administrative konsekvenser
Rettsakten forventes ikke å få vesentlige økonomiske eller administrative konsekvenser for Mattilsynet eller fôrindustrien.
Sakkyndige instansers merknader
Rettsakten har vært vurdert av Mattilsynet og ansvarlig(e) departement(er). Siden rettsakten følger EFTAs hurtigprosedyre har den ikke vært behandlet i Spesialutvalget for matområdet. Rettsakten vurderes som EØS-relevant og akseptabel.
Vurdering
Mattilsynet anser rettsakten som EØS-relevant og akseptabel.
Andre opplysninger
Nøkkelinformasjon
| Institusjon: | Kommisjonen |
| Type rettsakt: | Forordning |
| KOM-nr.: | |
| Rettsaktnr.: | 2026/1013 |
| Basis rettsaktnr.: | 1831/2003 |
| Celexnr.: | 32026R1013 |
EFTA-prosessen
| Dato mottatt standardskjema: | 08.05.2026 |
| Frist returnering standardskjema: | 26.05.2026 |
| Dato returnert standardskjema: | |
| EØS-relevant: | Ja |
| Akseptabelt: | Ja |
| Tekniske tilpasningstekster: | Nei |
| Materielle tilpasningstekster: | Nei |
| Art. 103-forbehold: | Nei |
Norsk regelverk
| Endring av norsk regelverk: | Ja |
| Høringsstart: | 02.06.2026 |
| Høringsfrist: | 14.07.2026 |
| Frist for gjennomføring: |