Felles uttalelse fra Combined Space Operations Initiative sitt ledermøte i Toulouse
Nyhet | Dato: 12.12.2025 | Forsvarsdepartementet
Fra 2. til 4. desember 2025 ble det årlige Combined Space Operations (CSpO) Initiativet Principals’ Board avholdt i Toulouse, Frankrike.
Ledere fra de ti CSpO-initiativnasjonene møttes i det nyinnvidde hovedkvarteret til den franske romkommandoen for å fortsette å bygge interoperable, smidige og robuste arkitekturer, og for å bekrefte sin fasthet om å beskytte og forsvare seg mot økende romtrusler.
Representantene fra de ti CSpO-initiativnasjonene delte sine bekymringer angående trusselen som utgjøres av stadig mer uansvarlig og fiendtlig oppførsel fra enkelte land. Disse handlingene undergraver den strategiske stabiliteten i romdomenet som våre samfunn er avhengige av for økonomisk velstand og nasjonal sikkerhet. Slike handlinger kan videre skape forvirring som setter sikkerheten i verdensrommet i fare, noe som kan føre til eskalering på grunn av feilberegninger både i rommet og på jorden.
Stilt overfor slike utfordringer gjentok lederne sin forpliktelse etter folkeretten. De understreket sine roller som ansvarlige aktører for å forhindre konflikt, sikre et stabilt og levedyktig romdomene, og tar avstand fra aktiviteter som truer operasjoner i, fra, til og gjennom verdensrommet. Nasjonene som er representert i CSpO-initiativet vil ikke være passive overfor økende romtrusler. Lederne understreket fortsatt forpliktelse til å forbedre samarbeid, koordinering og informasjonsdeling; bygge en større felles forståelse av romtrusler; og styrke interoperabilitet for å forbedre motstandskraften på alle nivåer.