Kan få arktisk romsenter i Tromsø
Pressemelding | Dato: 27.11.2025 | Nærings- og fiskeridepartementet
Norge og den europeiske romorganisasjonen (ESA) har signert en intensjonsavtale om å etablere et arktisk romsenter i Tromsø. Senteret vil fremme europeisk samarbeid og styrke Norges posisjon i Arktis.
– Det er en anerkjennelse av Norge som en viktig romnasjon – og en enorm anerkjennelse av miljøet i Tromsø. Dette senteret vil ha stor betydning for bruken av romteknologi til kommunikasjon, overvåking og navigasjon. Det er også i nord at rominfrastruktur bidrar mest til sikkerhet og trygghet, sier næringsminister Cecilie Myrseth.
Erklæringen om å etablere «ESA Arctic Space Centre» ble underskrevet av næringsminister Cecilie Myrseth og ESA-direktør Joseph Aschbacher under ESAs ministerrådskonferanse i Bremen.
Betyr mye for norsk romindustri
ESA og Norge vil etablere en felles arbeidsgruppe som skal undersøke mulighetene for et ESA-senter i Tromsø. Dersom senteret blir realisert, vil det få stor betydning for befolkningen og aktiviteter i nordområdene.
Det vil bety flere lokale arbeidsplasser, og gi Norge en lederrolle i utnyttelsen av romkapasiteter i Arktis og sikre at norske interesser i Arktis blir ivaretatt i europeiske romsatsinger.
– Vi ønsker at Norge har hånden på rattet i utviklingen av europeisk romsatsning i Arktis. Vi har allerede mye kompetanse og infrastruktur i landsdelen gjennom blant annet Andøya Spaceport og det sterke jordobservasjonsmiljøet i Tromsø. Et slikt senter vil bygge videre på dette og bety mye for videre utvikling av norsk romindustri, sier næringsminister Cecilie Myrseth.
Viktig for klimaforskning
Klimaendringene i Arktis er særlig alvorlige, med opptil fire ganger raskere oppvarming enn det globale gjennomsnittet. Rombaserte teknologier og tjenester kan bidra til å overvåke klimaendringer, samtidig som de støtter bærekraftig utvikling, samfunnssikkerhet og energihåndtering i regionen.
– Den arktiske regionen står overfor endringer, slik hele planeten gjør, men jeg tror at romteknologi kan ha en positiv påvirkning på miljøet og menneskene som bor der. Det er et enormt potensial for at et ESA Arctic Space Centre kan bringe fordeler til Norge, Arktis og resten av Europa, sier Simonetta Cheli, ESAs direktør for jordobservasjon.
Arbeidsgruppen skal levere forslag til senterets formål og plan for gjennomføring innen utgangen av 2026. Det er Direktoratet for romvirksomhet som vil være kontaktpunkt mot ESA i arbeidsgruppen.
Fakta
- Den europeiske romorganisasjonen ESA (European Space Agency) ble opprettet i 1975 og består av 23 medlemsstater.
- Organisasjonen skal legge forholdene til rette for å fremme, utelukkende i fredelige øyemed, samarbeid mellom europeiske stater innen vitenskapelig og anvendt romforskning og romteknologi i den hensikt at de skal brukes til vitenskapelige formål og til funksjonsdyktige romanvendelses-systemer.
- Norge ble medlem av ESA i 1987.
- ESAs ministerråd samler medlemslandenes ministre, og arrangeres hvert tredje år.
- ESA Arctic Space Centre vil sikre en permanent tilstedeværelse og dermed tettere samarbeid med ESA.
- En rekke andre vitenskapelige og teknologiske virksomheter holder allerede til i Tromsø: Arktisk råd sitt sekretariat, Norsk Polarinstitutt, KSAT, UiT – Norges arktiske universitet, ESA Arctic PhiLab, i tillegg til flere institutter innen marin bioteknologi, medisin, romvær og bærekraft.