I dag var det nasjonale partnerskapet som skal lede arbeidet i samfunnsoppdraget samlet til oppstartsmøte for å legge planene for 2026. Et samfunnsoppdrag er en felles innsats hvor mange jobber sammen for å løse en stor utfordring i samfunnet.

Samfunnsoppdrag for sirkulær økonomi
Bak fra venstre: Camilla S. Gramstad, leder av innsatsgruppen, Andreas Bjelland Eriksen, klima- og miljøminister, leder, Elin Hansen, Sirk Norge, Are Tomasgard, LO, Tone Foss Aspevoll, Akademikerne, Håvard Utne Øxnevad, Virke, Mette Fossum, Forbrukerrådet, Bjørn Kjærand Haugland, Skift Næringslivets klimaledere. Foran fra venstre: Tale Hungnes, Fremtiden i våre hender, Gunn Marit Helgesen, KS, Tina Wågønes, Norsk Senter for Sirkulær Økonomi (NCCE), Mette Nora Sætre, Nasjonal Samhandlingsmodell, Thea Birgitte Erfjord, Spire Foto: Kari Asheim/Klima- og miljødepartementet

– Vi har et høyt forbruk i Norge, og mye av det vi i dag forbruker kunne vært brukt om igjen. Arbeiderparti-regjeringen er opptatt av å gjøre det enklere og billigere for folk å velge brukt eller reparere, fremfor å kjøpe nytt. Derfor er jeg veldig glad for at vi nå er i gang med arbeidet som skal bidra til en felles dugnad for mer ombruk, reparasjoner og deling av knappe ressurser, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.

Camilla Skjelsbæk Gramstad, påtroppende leder av innsatsgruppen som har det operative ansvaret, deltok også.

– Jeg har fremmet sirkulær økonomi i privat sektor de siste 12 årene, og er veldig glad for at vi nå får til et samfunnsoppdrag som skal jobbe på tvers av  sektorer. Vi i innsatsgruppen skal være endringsagenter og legge til rette, men kraften i samfunnsoppdraget ligger i at så mange aktører står bak, sier Camilla Gramstad.

Are Tomasgard, 2. nestleder i LO, ble på møtet valg til nestleder for de første to årene. 

– Omstillingen må være både grønn og rettferdig. Det er detfor viktig å aktivt bruke trepartssamarbeidet for å fremme og teste ut nye, sirkulære løsninger i praksis. Jeg ser fram til å bidra til at både offentlige og private arbeidsplasser skal bidra i dette arbeidet, sier 2. nestleder i LO, Are Tomasgard.

Mer info om samfunnsoppdraget og mandatet for nasjonalt partnerskap her.

Forskningsrådet er vertskap for innsatsgruppen, mer info her.