Statsbudsjettet 2027
Nøkkeltall i nasjonalbudsjettet 2027
Pressemelding | Dato: 07.10.2026 | Finansdepartementet
For å gi lik tilgang til makroøkonomiske tall som kan være markedssensitive, offentliggjør Finansdepartementet enkelte nøkkeltall før nasjonalbudsjettet legges frem kl. 10.00. Mer detaljerte anslag blir publisert i budsjettet.
Norsk økonomi går godt, men veksten har avtatt noe det siste året. Norsk økonomi påvirkes av uroen i verden, og forventningene til prisvekst og rentenivå har økt det siste halvåret. Samtidig har lønningene steget mer enn prisene, og denne utviklingen ventes å fortsette i år og neste år. Den bedrede kjøpekraften gir grunnlag for å vente økt vekst i privat konsum og samlet økonomisk aktivitet fremover.
Gjennom det finanspolitiske opplegget for 2027 viderefører regjeringen en trygg økonomisk styring. Det foreslås en bruk av fondsmidler på 608,4 milliarder kroner. Dette inkluderer 85 milliarder kroner i støtte til Ukraina. Bruken av fondsmidler øker med 4,9 milliarder kroner fra i år, målt i faste 2027-priser, og anslås å utgjøre 2,7 prosent av verdien av Statens pensjonsfond utland. Det er i tråd med handlingsregelen og klart under den forventede realavkastningen på tre prosent. Målt som andel av trend-BNP for Fastlands-Norge, utgjør bruken av fondsmidler 12,6 prosent. Det er uendret sammenlignet med i år, og budsjettindikatoren er 0,0. Regjeringens forslag til statsbudsjett innebærer en reell, underliggende utgiftsvekst fra 2026 til 2027 på 0,2 prosent. Budsjettet anslås å ha en om lag nøytral effekt på aktiviteten i økonomien neste år.
|
Norsk økonomi1 |
2025 |
2026 |
2027 |
|
Bruttonasjonalprodukt Fastlands-Norge (volum) |
1,7 |
1,1 |
1,7 |
|
Sysselsetting |
0,7 |
0,6 |
0,4 |
|
Arbeidsledighetsrate, registrert (nivå) |
2,1 |
2,1 |
2,1 |
|
KPI |
3,1 |
3,3 |
2,7 |
|
KPI-JAE |
3,1 |
3,1 |
2,8 |
|
Årslønn |
4,9 |
4,6 |
4,0 |
|
Innretningen av finanspolitikken2 |
|||
|
Uttak fra SPU, prosent3 |
2,6 |
2,7 |
2,7 |
|
Strukturelt oljekorrigert budsjettunderskudd, mrd. 2027-kroner |
545,7 |
603,5 |
608,4 |
|
Strukturelt oljekorrigert budsjettunderskudd, mrd. kroner, løpende priser |
507,4 |
583,4 |
608,4 |
|
Strukturelt oljekorrigert budsjettunderskudd som prosentandel av trend-BNP for Fastlands-Norge |
11,6 |
12,7 |
12,6 |
|
Endring i strukturelt oljekorrigert budsjettunderskudd som prosentandel av trend-BNP for Fastlands-Norge fra året før (budsjettindikator)4 |
1,8 |
1,1 |
0,0 |
|
Reell, underliggende utgiftsvekst, pst. |
4,1 |
2,7 |
0,2 |
|
Prosentvis virkning på BNP av budsjettopplegget for 2027 for Fastlands-Norge ifølge makromodeller5 |
0,1-0,2 |
Kilder: Statistisk sentralbyrå og Finansdepartementet.
1 Prosentvis endring fra året før der ikke annet er angitt.
2 Tall for 2026 er anslag på regnskap.
3 Strukturelt, oljekorrigert budsjettunderskudd i prosent av kapitalen i Statens pensjonsfond utland (SPU) ved inngangen til året. Fondsverdien er beregningsteknisk anslått til 22 400 mrd. kroner ved inngangen til 2027. Det er om lag 1 100 mrd. kroner høyere enn ved inngangen til 2026.
4 Positive tall kan indikere at budsjettet virker ekspansivt. Indikatoren tar ikke hensyn til at ulike inntekts- og utgiftsposter kan ha ulik betydning for aktiviteten i økonomien. Budsjettindikatoren for 2027 er -0,04.
5 Basert på beregninger med makromodellene KVARTS og NORA, hvor det blant annet tas hensyn til at ulike utgifter og inntekter har ulik effekt på aktiviteten i økonomien. Beregningene er basert på hele offentlig forvaltning, dvs. kommuneforvaltningen og statsforvaltningen.