Norge vil styrke mineralsamarbeidet med Canada
Pressemelding | Dato: 03.03.2026 | Nærings- og fiskeridepartementet
Næringsminister Cecilie Myrseth er i Toronto og deltar på verdens ledende konferanse for mineralutvinning.
– Med økt geopolitisk uro og press på globale verdikjeder vokser behovet for mineraler som er avgjørende i batterier, vindturbiner, digitale teknologier og forsvarssystemer. Norge og Canada har mye til felles som ressursrike land som er opptatt av bærekraft og ansvarlig drift. Det gir et solid grunnlag for tettere samarbeid om mineraler fremover, sier næringsminister Cecilie Myrseth.
Norge og Canada har lenge samarbeidet tett innen blant annet energi, næringsliv og arktiske spørsmål. Med økende global etterspørsel etter kritiske mineraler ønsker Norge nå å styrke dette samarbeidet.
– Vi har både ressursene og viljen til å utvikle mineralnæringen videre. Norge skal være et attraktivt og forutsigbart land å investere i, og vi legger aktivt til rette for private investeringer. Samtidig er bærekraft, hensyn til natur og respekt for lokalsamfunn en viktig del av norsk mineralpolitikk, sier Myrseth.
Norge har store mineralressurser. De norske forekomstene inkluderer blant annet kobber, nikkel, sink, grafitt og sjeldne jordarter. I kombinasjon med god infrastruktur, tilgang på fornybar energi og en kompetent arbeidsstyrke er Norge godt posisjonert for videre vekst i mineralnæringen.
Næringsministeren er i Canada for å delta på PDAC-messen, som er verdens ledende konferanse for mineralutvinning. Sammen med Sverige og Finland presenterte Norge muligheter for investering i mineralprosjekter. Deltakere er blant annet investorer, aktører i mineralnæringen og representanter for myndighetene.